View Single Post
  #729  
Vechi 25.07.2012, 12:34:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu nu am votat niciodata cu PSD-ul, doar cu PNL la partide, si niciodata cu Basescu. Cand a fost Basescu in finala cu cineva de la PSD m-am dus si am dat buletinul nevotat.
Il consider pe Basescu un fel de guru, cu implicatiile negative ce rezulta de aici. La fel ca la alti dictatori se creaza un fel de psihoza, sustinatorii par exaltati, ar face orice le-ar zice conducatorul si il urmeaza orbeste. Exact acelasi lucru am citit si la Gregorian Bivolaru.
Parerea mea este ca e o problema mult mai mare decat regimul lui Iliescu, banuiala mea este ca el si partidul sau (PSD 2) se folosesc de santaj si dosare penale impotriva celor ce le stau in cale. Ceea ce e extrem de grav, oricine e impotriva e atacat si poate ajunge la inchisoare. Justitia stim cum e, degeaba spun cei din UE, procesele sunt de partea celui mai tare.
Asta nu o spun doar acum, inca de la primul referndum de acum cinci ani spuneam urmatoarele:

Mi se pare periculos, pentru ca a facut ca multi din sustinatorii lui sa fie foarte inversunati, unii si-ar da viata pentru conducatorul lor. Iar cei ce il sustin asculta orbeste fiecare cuvint. Stolojan la o emisiune talk-show a ajuns sa repete doar citeva fraze din discursul presedintelui, mi s-a parut ca nu a spus nimic in plus.
De remarcat ca si Basescu si Stolojan sint bogati (scria de curind ca Stolojan si-a vindut un teren in predeal sau Sinaia cu 10 mil euro), desi nu au afaceri prospere si cunoscute, totul din salariul adunat pina acum.
El lupta impotriva coruptiei.
In momentul cind s-a retras Stolojan, Basescu a plins. Am fost impresionat, crezind ca are o boala grava. Mai tirziu, cautind pe net despre oboseala cronica am aflat ca Stolojan a declarat ca asta avea. (s-a dus la o clinica in Elvetia parca). Oboseala cronica e una din bolile ce nu se poate masura, mai mult pe declaratie proprie. Cel mai probabil se observase ca Stolojan nu poate cistiga alegerile, iar Basescu avea o cota mai mare in sondaje. In orice caz nu poti sa plingi cind cineva are oboseala cronica, e ceva nesemnificativ.
La gafe mari se poate trece declaratia dinainte de alegeri ca 20% din populatie are o alta orientare sexuala si ca e pentru infierea copiilor de catre cuplurile gay, dar ca populatia nu e pregatita inca. Aceasta era sa-l coste pierderea alegerilor.
Povestea cu rapirea din Irak e foarte incurcata. Avocatul lui Omar Haissan e un israelian care tot spune ca are dovezi despre implicare apresedintelui. Unul din cei rapiti, Ohanesian, a recunoscut pe protagonistul scandalului din SRI ca fiind cel care a condus echipa ce i-a preluat pe cei trei in Irak, dupa eliberare. E vorba de Coldea, suspectat ca apropiat al presedintelui.
Unele ziare au dezvaluit ca la firma ce a cistigat un contract banos pentru iluminatul unei parti a capitalei (in timpul cind Basescu era primar) au fost angajate fiica cea mica a presedintelui cu un 8000 sau 1000 euro pe luna(cred ca imediat dupa ce a terminat liceul), iar fiica cea mare a avut o colaborare juridica pe un venit de 200000 de euro pe luna (timp de doi ani parca). La aceeasi firma a fost angajat si ministrul Blaga cu un salariu mai mic (in jur de 700 euro plus comisioane mari). Nu s-a comentat prea mult despre acest fapt.
Monica Macovei, pe cind se chinuiau sa il aduca pe Gregorian Bivolaru in tara a facut o declaratie ca s-au facut abuzuri la adresa MISA. Intr-un documentar, din ce imi aduc aminte se spunea ca cei de la MISA au facut un film in care au regizat actiunea politiei si acesta a fost trimis in strainatate ( e vorba de un film cu actori yogini). Cert e ca Macovei a fost acuzata ca a restrictionat accesul la dosarele MISA pentru a nu putea fi trimise in Suedia.(chiar de CSM) Vezi http://www.ziua.ro/display.php?id=19...ata=2006-02-24

Asta am spus acum cinci ani. Oare daca le spune Basescu sustinatorilor ca trebuie sa sara in cap cati or sa faca asta fara sa se gandeasca?