Subiect: Milostenia
View Single Post
  #2  
Vechi 14.11.2007, 10:20:16
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
Am auzit o predica la Biserica in care un parinte spunea ca rugaciunea fara savarsirea de fapte bune pentru aproapele nostru nu este suficient de binefacatoare pentru sufletul omului. Intrebarea mea este cum ii putem ajuta pe ceilalti? Cum distingem intre cei care merita sa fie ajutati si cei care profita doar. Ex: cersetorii de la metrou. Stiu ca nu este important doar ajutorul material, ci putem ajuta oamenii cu o vorba buna sau sprijin moral. Consider ca in viata ni se ofera ocazii sa fim alaturi de alte persoane. Noi trebuie doar sa stim sa le vedem. Pe de alta parte, o viata prea aglomerata te impiedica sa observi in jurul tau cine are nevoie de tine, concentrat fiind la problemele tale. Si totusi sunt batrani, copii abandonati care au nevoie de noi. Ma-ntreb de ce intr-o tara civilizata, cu oameni buni nu se poate sa ne organizam sa schimbam putin lucrurile? Probabil pentru ca ne este frica de esec. In fine, subiectul cred ca este foarte vast, si probabil a mai fost discutat. Raman la intrebarea: unde gasesc oamenii care au nevoie de mine si pe care sa-i pot ajuta?
Spitalele, azilele de batrani, cresele cu copii abandonati...vecinul care nu poate merge sa-si cumpere o paine, sa duca gunoiul, sa-si plateasca facturile pt ca sunt cozi interminabile si nu poate sa stea la rand... lista este lunga... daca il intrebi pe Pr Paroh, sigur te va ajuta. Doamne ajuta!
Reply With Quote