Subiect: Milostenia
View Single Post
  #5  
Vechi 14.11.2007, 13:30:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am vazut la televizor cum stau batranii la coada la C.A.R,CASA DE AJUTOR RECIPROC,cum incearca acei batrani bolnavi si impovarati de neajunsuri,ca sa imprumute bani cu dobanda,cativa lei,care pentru unii nu inseamna mai nimic.Mi-e tare mila,si in acelasi timp mi-e cumplit de sila de guvernul acesta roman.Cum ajung sa cerseasca efectiv,drepturile care,de fapt li se cuvin batranilor dupa atatia si-atatia ani de munca,de plati de impozite.
Si ma gandeam...daca cineva vrea sa faca milostenie,sa se duca la un rand de-acesta de batrani si sa dea cate doua milioane la fiecare,ca sa iasa din impasul financiar,macar pentru o scurta perioada de timp.Tare mult ar conta pentru ei,si tare putin ar fi pentru cel care are peste masura.
Tocmai am vazut in oras un panou imens,panou pentru campania publicitara din partea PSD,un afis care infatisau doi batrani cu zambetul pe buze,linistiti si relaxati,si mai jos scria ceva de genul;"DE ACEIA NE ESTE BINE NOUA ACUM!!!...DE PARCA NU-I CUNOASTEM!!!"Doamne cata demagogie si cata prostie pe fata!!!!Imi este cumplit sila de PSD si de toti cei care se joaca cu sufletele oamenilor,politicienii care fara scrupule promit marea cu sarea,apoi nu-si dau cat de putin interesul sa indeplineasca ceea ce au fagaduit,si zambind,parca ironic,continua sa promita.N-au pic de frica de Dumnezeu,respect fata de oameni si fata de sine.Omul profitand in sens negativ de ratiunea si inteligenta care i-a fost date,devine cea mai imbecila fiinta pamanteana,si uneori ma ingrozesc pana unde poate sa ajunga atat de dezgustator aceasta natura a lui,prin ipocrizie si materialism.
Reply With Quote