View Single Post
  #165  
Vechi 22.09.2015, 00:01:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai este si solutia sa iei o fata de la tara care sa stea cu mama ta.
Poate ca nu ti-ar lua asa mult. O fata mai amarata careia ii faci si un bine.

Legat de copii, eu tot citesc pe internet pareri de mame si ma crucesc.
Chiar si ceea ce citesc aici mi se pare tare ciudat.
Da, cu mersul la oala e o chestie. Il si inveti dar ai si rabdare sa fie pregatit.
Pe de alta parte sa manance cu tacamuri, singur, la 2 ani, mi se pare prea mult. Ma uit si eu cam ce pot face copiii din jurul meu. Aia nu e mancat, isi
pune pe haine si atat.
Si copilul trebuie si invatat sa respecte pe cei din jur. Si asta chiar devreme.
Mie mi se pare ca prea este o moda ciudata sa fie lasati copiii cat mai de capul lor, sa faca orice, ca vai altfel are probleme psihice mai tarziu.
Am fost educati generatii intregi sa nu facem galagie, sa repsectam pe cei din jur, diverse lucruri si nu ne-am mai tampit.
Un copil trebuie sa poata sa nu faca galagie, sa se joace singur.
Copilul nu se naste poate rau, dar nu stie si trebuie invatat niste lucruri, ca altfel ni se urca in cap.
Copiii ajung foarte repede rasfatati si despotici si odata pierduti din mana, nu mai ai ce sa faci cu ei.
Am vazut si eu cu ochii mei (la restaurant de ex.) copii, dar si adulti, care nu stiu sa tina corect tacamurile. Fiindca nimeni nu s-a ocupat sa le arate, sau n-au stiut nici parintii lor.
Ii lasam de capul lor si nu le aratam nimic. Ce moda este asta?
Si cum adica ii spui de reguli, dar nu i le impui?
Adica nu trebuie sa le respecte?

Dar tu ca adult nu esti obligat sa respecti niste reguli si legi?
Esti de capul tau?
Ei si el trebuie sa se obisnuiasca sa respecte reguli, un program, etc.
Mai multe am scriu la firul cu parentingul.
Trebuie si restrictii si pedepse si incurajare si rasplata in anumite cazuri.

Copiii au ajuns in ultimul hal. Nu mai au limite, maniere, nu stiu sa manance, sa se imbrace, sa vorbeasca, nu respecta. Fiindca nu mai sunt educati si sunt lasati de capul lor. Nu vor la scoala, e OK, vor tatuaj e OK, vor par vopsit la 12 ani e OK, fac prostii e OK.
Nu ar accepta mama o fata de la tara sa stea cu ea
Si nici nu are spatiu sau mobila.
In rest, nu-ti raspund decat ca fiul meu la 2 ani si 3 luni nu da mancare pe el cand mananca singur.
Restul la subiectul de parenting. L-a deschis cineva?
Ah si inca ceva , te rog sa nu te superi pe mine dar si eu vedeam cu totul altfel lucrurile din afara, cand inca nu eram mama. Mi-am schimbat radical opiniile dupa ce am nascut. Nu confunda parentingul modern cu parentingul fara limite (nu e similar, e o confuzie maaaaareeeee). si gresesti, nu am ajuns toti tampiti ptr ca am fost crescuti asa cum am fost crescuti dar avem multe, f multe probleme si psihice si de sanatate, de incredere in sine si in altii, etc. (fie ca vrem s-o recunoastem sau nu).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote