Subiect: Parenting
View Single Post
  #37  
Vechi 22.09.2015, 13:07:51
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Daca-ti permiti o gradinita privata da. Daca insa nu ai bani, decat sa-l dai la o gradi de stat mai bine cu buni. Eu caut o gradinita ok de ceva timp si sunt efectiv socata de tot ce aud/citesc mi se povesteste despre cum se poarta educatoarele/ingrijoarele in sistemul de stat cu ei. Din pacate nu am alta optiune insa deja am cosmaruri noaptea.
Nu-i duce nimeni la baie se duc singuri, nu verifica nimeni daca s-au spalat pe maini dupa sau nu, daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi, si astea ar fi doar cateva exemple de care am auzit doar in ultima luna
Copiii mei au mers la grădinițe de stat, în București, în sectorul 3. Nu am avut probleme de genul celor descrise de dumneavoastră. Noi i-am dat la grădiniță după ce au împlinit 3 ani și se descurcau singuri, cu succes, cu mersul la baie și cu spălatul pe mâini. Mâncau dimineața și la prânz la grădiniță (mâncare gustoasă-după cum spuneau ei, variată și sănătoasă-după cum constatam noi) iar la ora 13 îi lua cineva, nu rămâneau la dormit. Aveau (contra cost) ore de dans, de engleză, pian. Din ce am văzut, e mai aglomerat la grădinițele de stat față de cele particulare, asta ar fi un inconvenient, în rest, pe mine grădinițele particulare nu m-au convins.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote