View Single Post
  #213  
Vechi 27.10.2016, 20:29:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu sunteți calificați, voi cei 4, în domeniul psihologiei, ca să puteți pune diagnosticuri, să arătați probleme. Sunt părerile voastre personale. Sunt osândiri.
Și întâmplarea face că parcă simt că cineva are și multi-account, mai multe conturi, cu care scrie. Dar se ocupă adminul de asta.

Iar eu pe forum aici, sunt ca să învăț eu de la alții sau să amintesc altora despre aspecte ale Teologiei, domeniu în care sunt calificat și supra-calificat !

N-o spun ca o laudă, dar am fost obligat de circumstanțe să amintesc că știu ce vorbesc, nu vorbesc de pe pereți, ci din experiență și trăire personală.

Iar când unii oameni de aici, încearcă să mă ajute în mod evident, iar eu refuz, e pentru că acela nu e ajutor, e erezie, deci minciună și au nevoie ei de ajutor, pe acel aspect teologic, iar eu ofer ajutorul, cât de bine pot.

Iar unii oameni, nu doar că nu primesc ajutorul, nu doar că îl aruncă jos și îl calcă în picioare, dar se întorc și împotriva mea și vor să mă sfâșie.

"nu aruncați mărgăritarele voastre porcilor (...)" nu se referă că ar fi porci oamenii, ci e cu totul altă profunzime în acea teologie, dar aici se potrivește perfect, demonii care conduc ereziile din mințile oamenilor, inclusiv ereziile tale, tu fiind în romano-catolicism, se întorc, prin oameni, împotriva mea, să mă sfâșie.

Dar n-au cum ! Maica Domnului îmi e ocrotitoare. Asta e...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote