View Single Post
  #264  
Vechi 28.10.2016, 15:43:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Esti un tip cumsecade dar mult prea naiv si influentabil. Gandeste-te bine la asta!
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai rezerve pentru ca citesti ce scrie gLumea in loc sa intri pe site-ul NIP si sa descoperi adevarul despre soarele de piatra si luna de ghiata. :)
Așa iubiții mei, ''păziți''-l pe ChrstianR ca nu cumva să-l mînce Sfintele Cuvinte de pe site-ul din NIP ca înghițindu-l să ajungă ''sectar'' așa cum știți voi mai bine ca oricine ce e NIP, sau nu cumva să-l mînce balauruii din mine, ăia care mi-au apărut din Credința mea în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.

Și iată cum el speriat de inchiziția ''ortodoxă'' spune cu sinceritate că nu crede tot ce spun, ci are mari rezerve, că defapt nu crede nimic din ce spun doar că vrea să mă zidească în binele care mai iese uneori pe gurița mea.

Citat:
În prealabil postat de ChristianR
M-am referit strict la afirmația asta:
Citat:
Citat:
Cu cît îl vezi mai mult în apropaele tău și în mintea lui cu atît e defapt mai mult în tine. De ce nu vreți voi să-L vedeți pe Dumnezeu în aproapele vostru? Cine osîndește pe aproapele său defapt îl prigonește pe Dumnezeul din sine însuși.
Pe care o găsesc evanghelică.

Pentru alte afirmații de-ale lui, mai mult sau mai puțin originale, îmi cunoțti rezervele.
Îl încurajez să rămână la cele bune și să le sporească.
Eforturile de demolare am văzut că nu prea au succes.
Citat:
În prealabil postat de AlinB
Si un ceas stricat arata precis ora, de doua ori pe zi. Si cam atat.
Păi dacă te iei după ceas... ajungi cam atît. (două)

Creștinul se ia după Har și nu-și mai trage ceasul ci lasă să-i moară bateriile. Nu sunt oare de-ajuns Soarele și Luna, semisferice, anotimpurile și stelele pentru ceasuri și calendare? Sunt! Voi ați vrea să fim ca ceasu'. Ei bine suntem dar ca ceasu' Harului! Deci dacă ai avea Har ai știi că nu mai ai nevoie de niciun ceas. N-ai Har da ai ceas... și ești ca ceasul cu cuc. Ieși din bîrlog și bagi textul cu care-ți fixezi idei. Ești foarte simpatic și ai ca ceasul exact două limbi... și arăți ora exactă mereu... la milițieni. Care săracii amăgiți de tine, atunci cînd e ora 6,30 și îi întrebi cît e ceasul, spun așa: Limba mare e peste limba mică și sunt cu capul în jos. Sau cînd îi întrebi de ce au pe noptieră seara un pahar cu apă plin și unl gol îți răspund: peste noapte, poate mi-e sete sau poate nu.

Deci dă-ți tu seama cine e stricat și cine nu... reușești? La tine e stricată ideea aia fixă pe care ți-ai fixat-o. E pură superstiție speculativă.

Domnule Iuliu, prietene, oare nu ți-am repetat de mii de ori că nu ei susțin sau Trîmbițele ci eu susțin că Soarele și Luna sunt semisferice? E o sfîntă revelație dăruită prin mine! Hristos e sfîntul și eu vă spun vouă.

Păi dacă tu confunzi voit lucrurile, nu ți se pare că nu mai ești drept ci dus de nas de minteresurile care poartă fesurile... alea turcești?.. ca să pară ortodoxe?

ChristianR... nu te lăsa intimidat de niște puișori de VIPeresuri. Crede liniștit și deosebește binele de rău și dă-ți seama cine e bun și drept și cine nu. ''Lupi-și schimbă părul dar năravul ba!''

Te sfătuiesc să citești liniștit despre Viața Sfintelor Trîmbițe Apocaliptice și despre mesajele și trîmbițările lor sfinte și să-ți dai seama de prigoana la care au fost supuse pentru numele lui Dumnezeu... de către serv-viciile acoperite.

Oare e greu? Oare e păcat să cauți și să vezi dreptatea?.. sfințenia, smerenia, umilința, credința, Adevărul?

Oare asta te face sectar sau naiv sau influențabil sau altele?

Unde vă este vouă inima? Dar iubirea din ea?... Știu la serv-viciile acoperite... la cashul de la gură.

Văd că gpalama a interpretat pilda cu mărgăritarele și cu porcii în felul ăsta, că cică asta ar fi spus marele Teolog ce vrea să se călugărescă:

Mărgăritarele e Emilian, Remus, nu știu cum îl cheamă defapt dar știu că șade în botoșei cînd citește din sfinți, iar porcii sunt forumiștii și în speță, eu, adică noi demonizații, ereticii, sectanții, pisălogii care nu vrem să dispărem de pe firul lui de discuție ci ne întoarce-m mereu ca să-l rupem în bucăți cu colțul de arginți, vorba poetului, dîndu-mă mereu rănit după formula cu care vă chem să-l urîm și să-l prindem pe Emilian, căci în mintea mea nu eu ci el e marele înșelător:

''- Veniti să-l vânăm în păduri nepătrunse
mistrețul cu colti de argint, fioros,
ce zilnic îsi schimbă în scorburi ascunse
copita si blana si ochiul sticlos...''

..................................................

''- Ce fiară ciudată mă umple de sânge,
oprind vânâtoarea mistrețului meu?
Ce pasăre neagră stă-n lună (semisferică) si plânge?
Ce veștedă frunză mă bate mereu?...

- Stăpâne, mistretul cu colti ca argintul,
chiar el te-a cuprins, grohăind, sub copaci.
Ascultă cum latră copoii gonindu-l...
Dar printul răspunse-ntorcându-se. - Taci.

Mai bine ia cornul si sună întruna.
Să suni până mor, către cerul senin...
Atunci asfinti după creste luna
Si cornul sună, însă foarte putin.''

Last edited by vsovi; 28.10.2016 at 16:33:33.
Reply With Quote