View Single Post
  #266  
Vechi 28.10.2016, 20:48:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

[Pentru ca nu am avut spatiu intr-un post pun aici continuarea]

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ăsta-i caracterul meu și măsura mea. Ăsta-i limbajul meu și acuzele mele. Dacă un nebun pentru Hristos, este obsedat de Hristos, atunci da, vreau să fiu obsedat de Hristos și obsesia mea să fie Hristos, mântuirea, îndumnezeirea, Biserica, Sfânta Treime, Împărăția Cerurilor.
Iar dacă ție sau oricui, nu-i convine, nu mă ajută pe mine la mântuire, nemulțumirile voastre.
Esti o paiata pe stil america, plina de BS, aroganta si cu gura mare care nu stie sa aplice un minim de bun simt.

Stii, exista un principiu extrem de bun in Biserica pentru a verifica NEBUNII ADEVARATI de NEBUNII INSELATI.
Ascultarea. Sfantul Simeon Stalpnicul si TOTI SFINTII au facut ascultare cand li s-a cerut de parintii de langa ei. SI asa au aratat ca sunt de la Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am spus eu că sunt salvatorul forumului? Sunt cel dintâi păcătos, spun și eu din ce am studiat, din experiență, din cum aplic și cum înțeleg,
Tot ce ai facut este citire si recitare din Scriptura.

Tu cu gura ta marturisesti "AI STUDIAT", nu "AI TRAIT".
Nu te apuci sa 'vindeci' si sa 'inveti' pe altii dupa capul tau ci dupa ce TE-AI CURATIT DE PATIMI, dupa ce esti luminat de Dumnezeu pentru asta.

Dumnezeule, numai de ai intelege in COPILARIA TA, cat de important este 'SA TRECI PRIN IADUL SCHIMBARII OMULUI', in care satana iese din tine si harul se salasluieste si inlocuieste raul.
Numai dupa aceea, noul om, omul duhovnicesc recunoaste cu mintea sa si cu simtirea sa cele ale teologiei adevarate.
Pana atunci este un recitatori profesionist al celor sfinte. Si sunt multi din acestia, vopsiti bine pe dinafara, cariati complet pe dinauntru. Mari teologi cu multe diplome.

Ori transformarea omului NU se face asa. Se face cu totul altfel. Daca ai citit ceva teologic cu siguranta stii ca lumina este cea care da autoritate omului, omul duhovnicesc care stie si teologie este cel care autoritate, nu profesorii universitari care fac compilatii dupa patimile lor.

Problema teologiei fara sfintenie este ca scoate toate furiile, patimile, dejectiile din sufletul asa zisului teolog. Exact ca in cazul tau. Asta este problema ta.
Si strigi tare si te enervezi cand noi vedem lucrul asta, ti-l spunem si tu rejectezi totul pe motiv ca .. 'nu avem certificat la mana'. Serios?

Omule, iti zic asa: teologia adevarata este lumina lui Dumnezeu. Teologia adevarata este singura care iti da autoritate, nu recitarea din Sfinti dupa propria parere.

Last edited by gpalama; 28.10.2016 at 20:58:02.
Reply With Quote