View Single Post
  #11  
Vechi 18.01.2016, 17:44:12
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
PS Un lucru nu-l înČ›eleg. Oare ucenicii Părintelui Arsenie Boca sunt toČ›i vulgari sau oarecum mai brutali în exprimarea lor? Aceasta să fie felul lor de a-l mărturisi? Eu cu fraČ›ii mei din Sfânta Biserică Ortodoxă m-am obiČ™nuit să fie foarte delicaČ›i Č™i preocupaČ›i de iubire Č™i în modul de a se exprima, Č™i în căutarea adevărului. Să fie roadele sfinČ›iei sale de acest fel, ca ucenicii săi să se exprime mai neobiČ™nuit (ca un fel de bici lingvistic) sau este doar o meteahnă a lor personală să răspundă aČ™a, pe care cu toate minunile ce le-a făcut nu a putut Părintele Arsenie Boca să le-o corecteze?
Cuviosule domn, va felicit pentru delicatete si pentru preocuparile intru iubire. Imi amintiti de cativa pretini protestanti, de un adventist coleg de facultate si de alti oameni buni. Evident, persoane care n-au avut parte de o cura psihanalitica si nici macar de un curs elementar despre mastile si alte mecanisme de aparare nevrotice.
In ce ma priveste, eu nu sunt ucenic al Parintelui Arsenie. Nu stiu daca asta e de bine sau de rau dar sigur nu sunt ucenic. Sunt un simplu admirator al acestui barbat crestin, care imi place atat prin ce a scris cat si prin modul in care am citit ca ar fi trait. Asta-i tot.

Cat priveste vulgaritatea mea, e una programatica. E o alegere, un procedeu stilistic, daca vreti...