Subiect: Tacerea
View Single Post
  #4  
Vechi 11.05.2009, 11:11:29
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Greu subiect .[COLOR=purple]Intaiul limbaj al faptelor cu adevarat importante este tacerea.[/COLOR]
primul gand care s-a trezit in mintea mea citind postarea ta ,m-a trimis la tacerea lui Iisus .

[COLOR=black]..Și, sculându-se, arhiereul I-a zis: Nu răspunzi nimic la ceea ce mărturisesc aceștia împotriva Ta?[/COLOR]
[COLOR=purple]Dar Iisus tăcea.([COLOR=black]Matei[/COLOR] )[/COLOR]

[COLOR=purple][COLOR=purple][COLOR=black]Și L-a întrebat Irod multe lucruri, dar[/COLOR] El nu i-a răspuns nimic. (Luca[/COLOR] )
[/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple][COLOR=black]Și la învinuirile aduse Lui de către arhierei și bătrâni[/COLOR], nu răspundea nimic. [/COLOR][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple][COLOR=black]Atunci[/COLOR] [COLOR=black]I-a zis Pilat: Nu auzi câte mărturisesc ei împotriva Ta?[/COLOR] [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=purple]Și nu i-a răspuns lui nici un cuvânt[/COLOR], încât dregătorul se mira foarte.(Matei ) [/COLOR]


[COLOR=black][COLOR=black][SIZE=2][COLOR=black][SIZE=2]Și a intrat iarăși în pretoriu și I-a zis lui Iisus: De unde ești Tu? [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple]Iar Iisus nu i-a dat nici un răspuns.[/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=2]Deci Pilat i-a zis: Mie nu-mi vorbești? Nu știi că am putere să Te eliberez și putere am să Te răstignesc?[/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=purple]Iisus a răspuns[/COLOR]: N-ai avea nici o putere asupra Mea, dacă nu ți-ar fi fost dat ție de sus. De aceea cel ce M-a predat ție mai mare păcat are.(Ioan )[/SIZE]


Avem noi puterea sa facem precum Domnul Iisus atunci cand suntem acuzati pe nedrept ...cam nu . Ne strigam adevarul nostru
si-ncercam cu orice pret sa-l impunem si celor de langa noi .
Se spune ca adevarul e doar UNUL. Dar noi tragem de el si-l rupem in mii de bucatele ,pe care le fluturam ca pe un steag avand impresia ca al nostru-i mai adevarat decat Adevarul insusi..In fata adevarului n-ar mai fi nimic de zis se impune Tacerea .
[COLOR=purple]Iisus[/COLOR] [COLOR=purple]tacea[/COLOR] ... pentru ca EL stia Adevarul Absolut ...
[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote