View Single Post
  #21  
Vechi 04.01.2014, 13:10:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Din cate am citit traiesti asta pe propria-ti piele. Cum functioneaza casnicia ta?
Multumesc de intrebare! dupa cum se poate vedea...

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Pentru mine Craciunul reprezinta doar o zi de concediu, poate ceva mai interesanta decat media pentru ca practic toata lumea are liber si au loc tot felul de petreceri, intalniri cu prietenii, familia, etc. In afara de oferirea/primirea de cadouri nu respect decat poate intamplator sau prin forta imprejurarilor vreo alta traditie asociata cu aceasta sarbatoare.
Nu pot sa vorbesc despre cum ar functiona o casnicie, dar am avut o relatie relativ de lunga durata cu o persoana oarecum credincioasa. Nu era chiar practicanta, dar cred ca frecventa biserica mai des decat multi auto-intitulati ortodocsi. Pur si simplu eu nu mergeam niciodata cu ea la biserica, in afara de paste, cand a insistat de vreo doua ori, pe urma renuntand fiindca a vazut clar ca nu-mi face nici o placere sa fiu acolo. In rest, subiectul religie practic nu exista, nu a constituit niciodata un motiv de nemultumire sau cearta.
Foarte tare! felicitari! Insa nu am inteles ce s-a intamplat in anii urmatori cand, de pasti, nu ati vrut sa mai mergeti la Inviere cu prietena; s-a dus singura, sau a tamas acasa cu dvs? Sau in duminicile cand ar fi vrut sa mearga la biserica, daca ati avut alte planuri (cumparaturi, plimabare, vizite, treburi casnice), ati fii acceptat sa le amanati? Daca ar fi vrut sa tina post, sau se impartaseasca ( tinand cont de faptul ca pt asta trebuie macar cateva zile de abstinenta), i-ati fii permis acest lucru? Daca va hotarati sa va casatoriti si ar fi insistat s afaceti cununie religioasa, ati fii acceptat, de asemeni si botezul copiilor? Ma rog, astea le accepta aproape toata lumea, pana la urma, dar daca ar fii insistat apoi sa impartaseasca copiii in fiecare duminica? De asemeni, sa cheme preotul acasa pt sfestanie, sau sa solicite sa duceti masina la sfintit, cand o cumparati, sau o scoateti din service, sau plecati ntr-o calatorie? Intrebarile sunt valabile si pt Dumitru 73, daca se va casatori cu o credincioasa.

Last edited by fallen; 04.01.2014 at 13:19:34.
Reply With Quote