View Single Post
  #16  
Vechi 10.11.2012, 15:55:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant.
Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).
Unnoom, tot respectul pentru voi si faptul ca va acceptati asa cum sunteti, dar crestinii practicanti nu se tin de "prietenii" lungi, ci se casatoresc. Probabil la asta se gandeste si Anamnaz. Iar ca sa se casatoreasca ( inclusiv religios, desigur), trebuie ca amandoi sa aiba aceeasi religie. Ce le recomandam, deci? Baptismul, ortodoxia, sau sa ramana "prieteni", intr-o relatie fara casatorie, deci neacceptata de nicio Biserica crestina?

Anamnaz, visul oricaror parinti baptisti cu copii ortodocsi este ca sa isi vada si copiii in Biserica lor, sa ii scoata din "lume" si din "idolatria" ortodoxa. Poate ca nu iti vor spune asta in fata, deoarece sunt niste finuti, dar sigur se roaga pentru asta. Si cam intr-acolo duce si drumul tau. Daca vrei sa ramai ortodoxa e bine sa fugi acum cat mai ai timp si sa cauti un ortodox cu care sa te casatoresti. Sau poate e un castig sa treci la baptisti, depinde de biserica...

Nu te lua la discutii teologice cu ei; vei pierde, caci tu vorbesti din auzite, iar ei din experienta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume ce sa faci.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 10.11.2012 at 15:58:58.
Reply With Quote