View Single Post
  #24  
Vechi 08.03.2013, 20:41:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...
Dumnezeu a plans cu lacrimi de sange cand a vazut toate relele de la facerea pamantului pana la sfarsitul lumii.si eu nu stiam de ce plange in gradina Ghetsimani cand se ruga la Tatal inainte sa fie rastignit.si eu am plans cand mi am dat seama ca inca l rastignesc cu pacatele.si tu vei plange cand o sa ti spun mai pe lung.
ingerul tau pazitor,primit de la botez in unica si adevarata credinta ortodoxa,biserica mama,trup al lui Hristos,se lupta in fiecare zi cu diavolii si n fiecare noapte pt ca tu sa traiesti si sa poti inchide noaptea un ochi.
traim vremurile sfarsitului,adica scapam odata si tu trebuie sa suporti nedreptati,iar daca vei rezista pana la capat te vei mantui,iar Domnul nu va mai plange ca ai cazut in gheena.in jurul nostru e amagire,e o iluzie,e nimic pe langa focurile vesnice si noi suferim aici prea putin.pt nedreptatea asta trebuie sa te manifesti la timpul potrivit cand ne vor ataca credinta,dar pt asta trebuie sa devii mucenita si e alta situatie.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 20:44:06. Motiv: adaugare
Reply With Quote