View Single Post
  #33  
Vechi 09.04.2013, 09:36:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Diana,din cate cunosc eu,sa inregistrezi pe cineva fara acordul sau,dar sa si faci publica inregistrarea este ilegal.Ca sa nu mai vorbim ca discutam despre o persoana minora.
Si pentru ce anume sa faci toate acestea?Cred ca ar fi bine sa nu pici in acest joc bazat pe culpabilizare si sa simti nevoia la infinit sa te justifici.
Cred ca daca exista niste documente,dar si declaratia ta care ai fost acolo si ai luat contact cu aceasta femeie este suficient intr-o prima etapa.
Iar cine va dori cu adevarat sa se implice va pune mana pe un telefon,va discuta cu dansa sau cu tine sau va gasi si alte modalitati,daca nu este sigur,sa verifice daca situatia este veridica.
Iar cine nu,va cauta sa aduca "n" argumente,care de multe ori nici nu au legatura cu situatia doamnei in sine (experiente trecute,dezamagiri etc) sau sa se agate de oricare pretext real sau imaginar pentru a justifica lipsa de implicare.Insa,asta este problema lor personala si poate ar fi bine sa te detasezi putin de ea,pentru a nu intra intr-un cerc vicios care pana la urma nu va duce nicaieri.
Admir faptul ca te implici si am putut observa si dupa inflexiunile vocii tale (ma gandesc ca tu erai cea care ii punea intrebari in respectiva filmare) ca esti un om sensibil si empatic,insa cumva imi dai impresia ca iti iei,poate,prea mult pe umeri si exista riscul ca la un anumit moment sa fii coplesita de acest fapt.
"Gandurile negre" ale doamnei ar fi bine sa fie evaluate si de un psihiatru si un psiholog clinician,eventual chiar sa intre sub medicatie daca se afla intr-o depresie.Daca are incredere in tine,ii poti sugera delicat sa caute acest ajutor.Din cate stiu,pentru urgente nu se percep bani.Urgenta psihiatrica nu incepe cand omul deja a comis tentativa de suicid,ci atunci cand aceste ganduri devin obsesive,persistente,pentru ca oricand poate trece la act.Chiar si la cei care fac aceste gesturi in mod demonstrativ,pentru a obtine un beneficiu,riscul ca tentativa sa reuseasca este destul de mare.Probabil,fiind foarte vulnerabila,in aceste momente,cauta sa se agate de oricine ii intinde o mana de ajutor.Sigur ca o poti asculta si incuraja,insa cumva este nevoie sa fie si responsabilizata (cu blandete si rabdare evident) reconectata la resursele interioare si orientata catre modul in care poate actiona pentru a solutiona aceasta situatie de criza.
Insa,avand in vedere boala de care sufera,dar si alti factori ce pot fi implicati,nu este un lucru prea simplu de facut si in tot cazul nu peste noapte.De aceea,spun,ca un ajutor specializat ar fi cel mai potrivit in aceste momente,pe langa cel financiar,care cu mila Lui Dumnezeu poate va fi primit.
Iar referitor la tine,draga Diana,iti spun din experienta personala,ca da,empatia ajuta foarte mult,insa personal,cel mai eficace am actionat in cazuri de acest gen,atunci cand am pastrat o oarecare detasare si am putut sa imi pastrez un rol de observator in acelasi timp.Asta te ajuta sa percepi mai obiectiv situatia,sa te si protejezi emotional,dar sa si actionezi mult mai eficient!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 09.04.2013 at 09:43:46.
Reply With Quote