Subiect: Ganduri rele
View Single Post
  #12  
Vechi 23.08.2018, 01:09:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ioan89 citeam intr-o carte de psihologie, ca Retelele sociale de sprijin, ne intaresc foarte mult si ne scapa de stres. Ce inseamna asta,retelele astea pe scurt:Grupul de parinti, frati,rude,prieteni ,colegi etc.
Da, automatizarea ne desparte tot mai mult unii de altii. Eram o societate mult mai unita cand faceam o gramada de lucruri impreuna. Perioada aia s-a dus,la sate a scazut numarul de lucruri care sa le faci impreuna, dar inca exista. Cand fac lucruri impreuna cu familia sau prieteni ma simt mai util, suntem un noi, facem ceva ptr noi. Pot exemplifica daca vrei.

Povesteam cu cineva ca in casa lor cu vreo 60-70 de ani in urma stateau mai mult de 15 persoane. Bunici,parinti,copii,matusi,unchi ,rude apropiate. Acum mai stau doi.
Ne-am departat unii de altii ,case mai mari ,noi mai comozi,dar parca ne lipseste ceva.

Nu te gandii ca esti un tampit gandeste-te ca trebuie sa schimbi ceva in viata ta, ca cercul social personal sa devina ceva mai mare. Fa lucruri impreuna cu cei apropiati.
Sper sa apuc sa mai revin.Mai vorbim. Domnul sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote