View Single Post
  #7  
Vechi 05.09.2010, 14:58:48
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 249. Pucioșii de la Noul Ierusalim uneltesc și se declară “unealta lui Dumnezeu”

249. Pucioșii de la Noul Ierusalim uneltesc și se declară “unealta lui Dumnezeu” (II)

Liderii pucioși pretind că Marea Judecată a venit deja în chip tainic și suflă cu putere de peste tot, iar Hristos îi judecă pe oameni doar prin exemplul viu care-l oferă omenirii întregi poporul pucios, “modelul desăvârșit” al trăirii creștine:

“O, s-au scurs vremile toate și a venit vremea să vin cu zilele cele de apoi și voiesc să-Mi culeg un popor și să-l ocrotesc de vremea judecății, căci judecata suflă cu putere peste tot, și Domnul este cu lopata în mână și Își curăță aria și Își adună grâul în jitniță, iar pleava în foc, căci așa este scris despre vremea judecății și a botezului cu Duhul Sfânt și cu foc peste oameni...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-08-2010)

Adică, de aici ar trebui să înțelegem că oamenii, văzând prin comparație sfințenia creștinilor de la Pucioasa, se vor înspăimânta de păcatele lor într-un asemenea hal, încât vor simți în adâncul ființei lor rușinea și fiorul groaznic al Judecății faptelor lor. Deși pucioșii pretind că acest fenomen ne este contemporan și se întâmplă odată cu venirea lui Hristos în lume la Pucioasa (începând cu anul 1955, “prin Verginica”), până acum nu prea s-a văzut în lume ca vreun păcătos să moară de rușinea păcatelor lui. Dimpotrivă, totul merge ca înainte, ba am putea spune că unele păcate au căpătat deseori forme tot mai sofisticate.
“Dumnezeul” Pucioasei este însă complet neputincios. El trebuie ajutat spre “biruința asupra șarpelui cu capete și cu coarne multe”,de către întreg “poporul” pucios, în frunte cu secretarul lui general, tovarășa Mihaela Tărcuță, unealta care uneltește și din a cărei tărtăcuță ies bine ticluite toate “Cuvintele” rostite sau șoptite către “popor”:

“O, învață-te, fiule, din zi în zi mai mult și mai bine și mai credincios să înveți să crezi că precum Tatăl este în Mine, tot așa sunt și Eu în cei ce Mă poartă în mijlocul tău, și în care Eu pun cuvântul Meu ca să-l rostească ei ție, că le-am șoptit lor să te așezi înaintea Mea cu zile de jertfă și de strigare, ca să Mă ajuți în biruința Mea asupra șarpelui cu capete multe și cu coarne multe și pe care Eu trebuie să i le tai unul câte unul când el le scoate iar și iar, dar fără de unealtă n-aș avea cum să lucrez lucrarea Mea.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-08-2010)

Dumnezeul Pucioasei este așadar condiționat de “o unealtă”. Știm din Biblie că Dumnezeul cel adevărat nu s-a folosit nici de unelte, nici măcar de cozi de topor. Când a făcut lumea, a făcut-o cu puterea cuvântului Său. Când l-a făcut pe om, l-a făcut cu mâinile Sale, fără vreo unealtă ajutătoare. Când a plecat la propovăduire, n-a luat cu Sine nici o unealtă: nici traistă, nici toiag, nici încălțări în picioare, nici pungă cu taleri, dolari sau euroi la cingătoare. Și nici pe ucenicii Săi nu i-a lăsat să ia cu sine asemenea “unelte”. Acum, Dumnezeul Pucioasei e la ananghie: are nevoie stringentă de unealtă. Dar care să fie unealta Lui? Din context rezultă că ar fi vorba de credință:

“...căci credința nu va trece, fiindcă este unealta lui Dumnezeu înaintea Sa pe pământ și cu ea Își curăță aria de necredință și de necredincioși...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-08-2010)

Dacă citim însă cu atenție toate ticluirile Tărtăcuței, vom vedea că alta este “unealta”: unealta este chiar “poporul pucios”:

“...toate se nasc prin credință și sunt pe pământ apoi toate cele proocite să vină și să fie, iar Eu te am unealtă a Mea pentru vremea lucrărilor Mele pe pământ și pentru învierea multora pentru credință și pentru mărturisire, o, poporul Meu...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 7-01-2010)

Iar dacă citim și mai atent, vom vedea că “unealtă” sunt chiar “porțile Cuvântului”, liderii pucioși Mihaela și Nicușor; adică, cea care ticluiește “Cuvântul” și cel care îl rostește cu intonație dumnezeiască către “popor”:

“...trebuie ascultare de cuvântul Meu, dar trebuie să știi să-l cunoști și să-l iei și să-l împlinești. Am pus în gura celor din porți cuvântul Meu...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-08-2010)

Pentru a fi și mai convingătoare în rolul uriaș, indispensabil, al “uneltei” de la Pucioasa (fără de care “Domnul” n-are nicio șansă ca să-Și lucreze lucrarea Sa pe pământ), lelița Mihaela Tărcuță nu se sfiește să răstălmăcească până și Scriptura, în ticluirile ei numite apoi “Cuvinte ale lui Dumnezeu”:

“Le-am spus la ucenici acum două mii de ani: "Fără Mine nu puteți face nimic!", și tot așa vă spun și vouă azi, dar vă mai spun, cu multă umilință vă spun că fără voi nici Eu nu pot să lucrez și să împlinesc, și că v-am dat putere să vă faceți fii ai lui Dumnezeu ca să aibă Domnul cum să lucreze pe pământ lucrarea Sa, biruința cea pentru împărăția cerurilor cu oamenii, după ce mânia va trece și va rămâne credința...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-08-2010)

Așadar, dacă Scriptura spune că “fără Domnul, ucenicii Lui nu pot face nimic”, Mihaela spune că tot așa înseamnă că “fără ucenicii Lui, Domnul nu poate face nimic”. Deci, tot așa înseamnă că tot aia este??? Adică, zice dumneaei, una o justifică automat pe cealaltă, căci este “tot așa”. Ei bine, nu toate teoremele au o reciprocă adevărată. Nici în acest caz nu poate fi “tot așa”, de la o aserțiune la alta.