View Single Post
  #1  
Vechi 20.05.2011, 07:29:39
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit care-i diferenta?

dintre termenii ,,iudeu” si ,,evreu”?Adica,sunt un fel de denumiri alternative ale aceluiasi popor,cum sunt cazurile:germani-nemti,tigani-rromi sau japonezi-niponi?Am observat ca mai ales in scrierile vechi sau VT este mai folosit termenul de ,,iudei”:,,Si s-a raspandit cuvantul acesta printre iudei...” sau ,,Iisus Nazarineanul,Regele Iudeilor”.In plus,mai am un joc cu Herod”s Lost Tomb si si acolo e plin de ,,the Judean king”(regele iudeu) sau ,,And the Judeans hated him”(iudeii l-au urat).Iar astazi nu prea am auzit sa se mai foloseasca.Ce s-a intamplat?In schimb,nu am citit denumirea de ,,evrei” in textele mai vechi.Si pana si astazi,la un nivel de discutie(ex:mediul de afaceri,stiri),nu se foloseste termenul de ,,evreu”.Adica,am citit undeva unde nu scria ca ,,omul de afaceri evreu a investit...” ci ,,omul de afaceri israelian a investit” sau nu zicea odata ca ,,doi evrei au...”,ci ,,doi cetateni israelieni au..”.Si am mai observat ceva: religia este denumita ,,iudaism” sau ,,religia iudaica”,insa limba este ,,ebraica”.Si termenul de ,,ebraica” este folosit doar limitat,in legatura cu limba sau alfabetul..Nu am auzit de ,,politia ebraica”..De ce sunt toate aceste denumiri diferite?
Reply With Quote