View Single Post
  #79  
Vechi 26.05.2011, 15:25:39
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Nu am mai intrat de mult pe forumul asta, dar azi mi s-a deschis, direct de pe mail si m-am trezit exact aici, am citit si m-am innegurat, ca mai intotdeauna cand intru pe forumuri. Mi se reconfirma a nu stiu cata oara ca cel mai greu e sa dai sfaturi, chiar in situatii asemanatoare cu a ta, iar daca totusi te apuci, risti sa devii oricum subiectiv sau sa fii gresit interpretat de ceilalti. Iar cel care a deschis topicul ramane poate tot nelamurit sau poate chiar mai incetosat.
Ma bucur acum ca pe vremea cand aveam eu 19 ani , adica acum vreo 22 ani, nu exista net si nici forumuri, ci trebuia sa te descurci cum poti, cu prietenii, colegii, sa iei in piept familia, sa o "urasti" bine si apoi s-o "ierti" la fel de bine, ca deh, cresti, ajungi si tu mama/tata si iti dai seama ca e cam greu sa fii perfect, ca, incepi sa semeni treptat cu "muma", desi te dadeai desteapta si subtila cand ea inca te intretinea si o trezeai noaptea sa-ti faca clatite cu gem pentru ca tu esti in sesiune si neaparat asta vrei sa mananci...
Am avut tata violent(patimas!) si o copilarie fara o zi de liniste, dar am ajuns acum sa vad toate astea cu umor, culmea! La 12 ani am inceput sa scriu, intai un jurnal, iar in timp am continuat tot mai profesionist si copilaria s-a trasnformat in roman si acum a devenit "de domeniu public". Scrisul si muzica, la vremea aceea, au fost armele mele, m-au ajutat sa nu raman cu traume. De prisos sa mai spun ca Dumnezeu era in toata ecuatia, dar pe atunci latent, a fost nevoie de multe meandre pana sa ajung la El cu totul.
M-am intrebat acum ce as face daca as fi eu acum Laura! Pe langa facultate, care trebuie facuta, clar, eu m-as indragosti. Pentru ca oricum, vine o vreme cand trebuie sa incepi sa intri in propria ta relatie si abia atunci incepi sa intelegi ce e cu cuplurile astea ( care toate par dificile) si, pe de alta parte, familia de origine isi pierde oarecum din importanta si astfel incepi s-o vezi mai detasat, iar parintii simt ei insisi ca e timpul sa isi treaca in plan secund propriile lor "razboaie interne". Are loc schimbul garzilor!
Putina rabdare, Laura, nu stiu ce altceva sa-ti zic, rabdare si credinta ca lucrurile se schimba, toti imbatranim, ne mai luminam, ne ies maselele de minte, nimic nu e batut in cuie. In timpul asta incearca sa te tii tare si sa iti vezi de viata pastrand drumul drept, intr-o zi o sa constati ori ca ai tai s-au linistit ori ca pe tine nu te mai afecteaza atat de mult ceea ce se intampla cu ei. Pentru ca le vei avea pe ale tale, iar ei poate vor fi bucurosi ca le raspunzi la telefon sau ca mai treci sa vezi ce fac...
Va imbratisez pe toti!
Reply With Quote