View Single Post
  #23  
Vechi 16.03.2014, 23:00:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Fratia ta, discutia asta o porti purta pe alte forumuri, laice, gen softpedia. Ai vreo experienta sau vreun cuvant de zis pertinent in acest subiect, sau ne dam cu parerea ca deh, poate facem 12 mii de mesaje postate.
Sigur ca am.
Cunosc vreo 3 cazuri medicale deosebite in care copilul murea cu zile daca nu i se acorda atentie de specialitate din primele ore si cand ma refer la atentie, nu inseamna ca avea o problema evidenta si trebuia dus la spital ci copii aparent normali.

Si inca vreo 2 cazuri de nasteri in care asa cum zic statisticile in care ai dreptul sa nu crezi daca iti condamna iresponsabilitatea, in care copii ar fi avut sanse de cel putin 25 ori mai mari ca sa moara cu moasa acasa, dar s-au nascut bine mersi, tot natural, la maternitate iar o injectie cu oxitocina n-a omorat pe nimeni, poate doar ar fi ranit grav orgolii a celor care vroia musai sa serveasca o nastere "bio".

Eu cred ca pentru un parinte adevarat, e mai importanta siguranta copiilor sai decat expansiunea fortata a propriilor emotii prin experiente extreme.

Citat:
Iti inteleg perfect ideea daca ar fi sa o port in alt registru de discutii, dar cand vin pe crestin ortodox ma astept sa gasesc alta abordare. Daca aici postez un psalm si sunt luat in deradere, atunci ori ti-ai gresit vocatia ori esti bagat sa pui fitile.
Om fi amandoi ortodocsi, dar sunt niste chestii care le judeam diferit.

Partea cu aruncatul de pe templul, ispita si pronia ar fi trebuit sa fie o indicatie in acest sens dar probabil am fost pre subtil pentru modul in care percepi matale religiozitatea.

Mai mediteaza la aspectul asta, ca tot suntem in Post si veni vorba de ispitirea Domnului, ca pana la urma asta faceti si voi.

Citat:
p.s. femeia a luat cat a luat ca pentru o nastere normala, ca a venit de la bucuresti la bacau, iar daca ai vazut emisiunea a si mentionat aspectul. Si cat a luat e mult sub salariul mediu pe economie, dar nu e treaba mea sa ii discut preturile
Nu, nu am vazut emisiunea, ca nu am televizor.

Nu stiu cat este in registrul matale "o nastere normala" si nici nu-mi dau seama daca te referi la salariul mediu pe economie ca si tarif orar (si tot ar trebui sa ghicesc numarul de ore) sau salariul mediu pe economie ca suma pentru o luna incasata in doar cateva ore.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2014 at 23:02:38.
Reply With Quote