View Single Post
  #18  
Vechi 26.05.2018, 21:12:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Am vrut să nu mai scriu deloc pe forum, dar mi se pare antrenant câteodată.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cunoasteti femeia dar nu si copiii!
Sunt clienti siguri pt sedintele viitoare de terapie si consiliere.
Cineva trebuie sa-i salveze,terapetul...preotul...
Oamenii (aici copii) sunt lasati sa traiasca in armonie, cu iubire; daca nu o au ,o iau razna!
Simplu!
Chiar și în volumul Despre Familie din Cuvinte Duhovnicești al părintelui Paisie Aghioritul era dată drept exemplu o femeie care și-a îngrijit familia până la capăt deși soțul călca strâmb, iar copiii s-au realizat și au crescut cu recunoștință față de jertfa mamei lor.

Copiii pot să corecteze în căsnicia lor orice lucru deficitar în comportamentul părinților și mulți chiar au dorința de a nu repeta ceea ce nu le-a plăcut în căsnicia părinților lor, mi se pare o scuză facilă să dai vina pe mediul din familia nucleu pentru o eventuală nereușită în căsnicia proprie când ești deja adult și pe picioarele tale.

Unii oameni pot avea o ambiție extraordinară să reușească în căsnicie și să lupte pentru asta având și modele de jertfă, decepțiile părinților îi pot ambiționa și conștientizează valoarea căsniciei, chiar și orfanii visează să-și facă ei căminul pe care nu l-au avut și unii reușesc.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate in romanika nu este inca posibil,din cauza coruptiei,ca oamenii sa o duca normal independenti ...nici in alte tari din lumea a treia ...
Oamenii (aici copii) sunt lasati sa traiasca in armonie, cu iubire; daca nu o au ,o iau razna!
Simplu!
Am văzut cazul lui Mike Rotondo din USA, un tip care la 30 de ani a primit ordin de evacuare în instanță la cererea părinților care nu l-au mai suportat să trăiască sub același acoperiș fără să facă nimic și tipul a pierdut și custodia unui copil.

O fi fost crescut și el cu multă iubire, nativii comentau pe acolo că era crescut să fie prea „entitled”.

„By the way” , observ că și lui îi e destul de greu să aibă un loc de muncă, sunt multe zone de sărăcie și în State, Detroitul e oraș-faliment, există homeleși la colțuri și în statele bogate, deci nu doar în „romanika” e greu să ai și să ții de un job, din care să mai și trăiești după ce ai plătit chiria, acțiunea din subiect oricum se petrecea în Italia.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce legatura are viitorul copiiilor cu mama care duce lupta desfranarii ??
Sunt suflete diferite ,cu experiente si dari de seama diferite.

De ce sa am viata pangarita deja pt ca mama nu a reusit sa duca lupta cu dracul desfranmarii?
Total neadecvat.
Era vorba de contextul mai larg al luptei pentru păstrarea familiei, e cea mai grea lupta cu desfrâul și faptul că o mamă luptă în tăcere să nu-și distrugă familia(probabil nici nu știu copiii și soțul că a căzut), dar în primul rând faptul că a conștientizat că nu e în regulă să trăiască duplicitar, că nu e îndreptățită să fie iresponsabilă față de o Sfântă Taină (nu cum se învață în narațiuni de tipul „Sex in the city” cu care s-a infectat mentalul colectiv mondial) e ceva remarcabil în ziua de azi când mulți își iau talpășița la cea mai mică chestie.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Modelul nostru crestin este Iisus,iar dansul nu a fost marlan, nu a lovit pe nimeni, nu a fost brutal, nu s-a certat,nu a injurat,nu s-a ratoit, nu s-a dat rotund etc
Daca dorim sa-i fim ucenici,adica crestini trebuie sa-i copiem atitudinea!
Greu să găsești vreun Sfânt Părinte lesne îngăduitor cu divorțul, nici Hristos n-a lăsat multe prescripții maritale.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sper sa nu ne ascultati pe noi,strainii de pe forum si sa-l parasiti fara a incerca sa salvati daca este ceva de salvat.
La urma,urmei noi stim doar varianta dvs.

Noi vorbim multe dar sa nu ne alegem cu pacate :)
Subscriu integral la ideea de mai sus.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.05.2018 at 21:18:44.
Reply With Quote