Subiect: Postul negru
View Single Post
  #688  
Vechi 13.07.2021, 17:27:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Nu s-a lăudat, a împărtășit cu cititorii niște bucurii duhovnicești pe care le avea, chiar își cerea iertare într-un paragraf din acel articol dacă pare laudă, eu nu l-am mai reluat pentru că și așa era lungă postarea, asta e nu voi mai relua nimic din blog pentru că s-ar putea să iasă iarăși niște discuții neprincipiale, recunosc că unele articole ale lui din blog m-au inspirat și mi s-au părut interesante și poate ajută.

Mă interesa experiența unui om obișnuit ca noi și atât, cum a trecut el peste post, călugării experimentați sunt un fel de olimpici ai postului și e greu să ajungi la nivelul lor, de citit din cărți fără practică poate face oricine.

Există mai multe interpretări ale acțiunilor cuiva, dacă împărtășești o bucurie sau un urcuș duhovnicesc, sau o reușită pare că te lauzi și riști să atragi invidia altora, dacă taci de ce ascunzi făclia sub obroc că vai a scăzut credința cum zicea userul Moshu la un thread , dacă intri pe forum de ce intri și postezi - ”de ce te dai sfătos”, dacă taci și nu mai intri ai abandonat forumul sau te-ai ”lepădat” de el, acum înțeleg de ce nu mai intră.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.07.2021 at 17:31:13.
Reply With Quote