View Single Post
  #874  
Vechi 18.11.2021, 17:05:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Nu am stiut unde sa pun intrebarea. M-am apucat de cartea ,, brazii se frang dar nu se indoiesc " si stau si ma gandesc, ce semnifica titlul? Ce a vrut sa spuna autorul?
Pai românul e inalt ca bradul si prost ca gardul, majoritatea asa suntem dar nu vrem sa recunostem.

Cum ”prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul” se da el painea cea cazuta din cer si caraie ca taciunele nedreptatit ce se socoteste pe sine grau aruncand vina frangerii painii pe Dumnezeu si pe trimisi socotindu-i demoni caci nu mai poate rabda atata umilinta de la hoti si ipocriti, stii tu, dupa formula ”hotul striga hotii” si ipocritul te acuza de ipocrism.

”Dupa roade ii veti cunoste si din aluatul lor sa nu mancati” caci ei zic dar nici cu degetul nu se ating in schimb vor mereu sa fie ascultati si crezuti si sa li se dea intietate si marire in toate ca la stapani de stapani.

Ei ai inteles ce vrea sa zica autorul?

Foaie verde si-o sipica
Iar mi-e dor de ”una mica”,
Foaie verde si un brad,
L-am taiat sa am ce sa ard.
Daca-i pui il bag in casa
Si-l impodobesc ca-mi pasa,
Io-s român si ma inchin
Domnului si codrului divin.
Din lemnul care-l jertfesc
Scot ceva ca sa cioplesc,
Chipuri, masti, linguri si blide
Ca sa rad de prosti in pilde
Dar daca ma uit la mine
Parca-s mai prost decat tine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.11.2021 at 18:55:13.
Reply With Quote