View Single Post
  #4  
Vechi 20.07.2007, 09:48:47
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Pana acum nu stiu daca a vazut cineva cum functioneaza in practica aceste legi.
Ce se intampla daca sau ce presupunem noi ca se va intampla, tine de imaginatie.
Exista o tendinta a omului de a dori raul celuilalt, raul in sens de a dori celuilalt ceea ce crede el ca e bine si nu ceea ce este bine pentru celalalt, care oricum nu are cum sa cunoasca.
Asta tine de mandrie si fala desarta. Adica ati imagina ca ai cunoaste vointa divina mai bine decat cel de langa tine care greseste in timp ce tu nu gresesti si esti oricum cumva absolvit de greseala pentru ca zici ca respecti niste .. reguli puse pe hartie.
Nu stiu cum ar putea cineva cu un anumit nivel al inteligentei, sa zicem peste medie, sa stea si sa accepte ca real doar imaginarul fara a incerca sa vada el insusi despre ce este vorba.
Daca vrem sa ne vedem dupa ce legi functioneaza lumea, numai a ne uita in jurul nostru este suficient si nu voi intra in detalii.
Ce se intampla dupa, oricum este o controversa, personal nu cred sa fie vorba de nici o judecata in acceptiunea umana a notiunii, deoarece Dumnezeu ar fi atunci creat de noi si nu noi de El.
Daca lumea de dincolo ar fi organizata ca si cea de aici, adica toate prapastiile cu judecata, chinurile, pedepsele, etc, nu vad locul iubirii ca fundament al Creatiei si atunci tot mesajul divin transmis de Hristos ar fi nonsens, ceea ce nu are cum a fi.
Exista din pacate o psihoza colectiva a raului si a tot felul de nascociri ale mintii omenesti in jurul acestei notiuni, psihoza adancita voit in mintea umanitatii, tocmai pentru a permite manipularea maselor de oameni in sensul dorit de cercuri restranse de lideri planetari.




Reply With Quote