View Single Post
  #6  
Vechi 10.09.2011, 08:21:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prima dată am ajuns la concluzia că arhitectul care a proiectat casa în care locuiesc a fost un bou imediat după ce m-am mutat. Numai un bou ar fi putut să adopte soluția WC-urilor cu evacuare prin pardoseală, astfel încât evacuarea de la vecinul de sus înțeapă conducta verticală în baia mea de serviciu, evacuarea din baia mea de serviciu înțeapă aceeași conductă la vecinul de jos etc. Drept care am înlocuit toată conducta verticală. Am cumpărat, bineînțeles, WC-uri noi, cu evacuare normală. Am rămas fiecare cu găuri în planșeu, pe care a trebuit să le zidim. Distracția a durat aproape o săptămână și a costat zeci de milioane. Pentru ca, în final, să constat că noile W.C.-uri nu pot fi puse pe vechiul amplasament, deoarece branșamentul lateral, chiar cu racord flexibil larg răspândit azi, ocupă mai mult loc decât ocupa vechiul sistem, în care evacuarea se făcea prin "piciorul" vasului de WC. Cu noul amplasament, spațiul dintre vasul de WC și ușa băii de serviciu s-a micșorat așa de mult, încât de fiecare dată când merg la baie trebuie să fac de două ori echilibristică: mai întâi, când intru, ca să închid ușa, pe urmă când ies, ca să o deschid, deoarece întregul spațiu are 1,8 mp. Acuma aș vrea să revin la vechea soluție, dar nu mai am nici banii, nici dispozița să chem din nou echipele de zidari, căcănari etc necesare ca să ajung de unde am plecat.

Se spune că oamenii sunt de trei feluri: cei foarte deștepți, care învață din greșelile altora. Cei deștepți, care învață din propriile greșeli. Și mai sunt proștii: acei oameni care nu învață nici măcar din propriile greșeli.

A doua oară când am avut convingerea că arhitectul a fost un bou s-a întâmplat chiar în primăvara aceasta. Spuneți și dv, cum e posibil ca în podul (locuibil) al unei case să existe lucarne, când de la Neckermann la Bucur Obor toată lumea știe că soluția optimă sunt ferestrele de mansardă care se deschid prin basculare ? Drept care, la început de aprilie, am chemat muncitorii să decupeze o parte din acoperiș și să instaleze o mare fereastră din aceea, de tip Velux, cum văzusem prin reviste. Eram mulțumit acum (deși cu buzunarele goale): aveam mult mai multă lumină și arăta bine. Dar a venit vara. Lumina difuză a lucarnelor, care mi se părea insuficientă și ciudată prin jocul ei de umbre, a fost înlocuită cu senzația că sunt într-o seră. Soarele îmi bătea direct în cap, iar temperatura podului meu crescuse enorm din cauza efectului de seră, încât aerul condiționat nu mai face față. Nu mai spun de obiceiul execrabil al porumbeilor și, mai nou, pescărușilor de pe acoperiș de a-și face nevoile pe super-fereastra mea de mansardă: îmi vine să plâng cu cârpa în mână de fiecare dată. Acuma, caut un fel de draperie, care să îmi acopere pe interior fereastra de mansardă. Practic, am să am tot lumina vechilor lucarne, doar că am să plătesc mai mult pentru aclimatizare.

În prezent, mă gândesc: ce o fi fost în capul arhitectului când a proiectat dormitoarele spre stradă, unde e mai mult zgomot, iar bucătăria spre fundul curții, unde este liniște ? De astă primăvară până acum am mai strâns câteva milioane: oare nu ar fi bine să fac un nou "upgrade" și să mut bucutăria spre stradă și dormitorul spre fundul curții, ce ziceți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.09.2011 at 08:24:08.
Reply With Quote