Subiect: intrebare
View Single Post
  #26  
Vechi 16.07.2009, 20:10:33
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Draga elena,

Sa nu te increzi niciodata ca poti controla situatia. Daca vrei fa niste probe cu alte lucruri minore si ai sa vezi cat de greu e sa controlezi ceva. Asa ca increde-te in Dumnezeu in tot ceea ce faci.

Viata calugarilor este foarte dificila din acest punct de vedere (pacatului trupesc) si nu numai. Pentru ei orice pofta sau ispita e de multe ori mai puternica decat pentru oameni de rand, poate ca din aceasta cauza reactioneaza cu "raceala" aparent din motive minore. UIte ce se intampla in zilele de azi, cu calugarii si cum sunt trasi in jos.

Poate primul lucru ar fi sa-ti controlezi gandurile, adica sa tai din start orice gand despre "duhovnicul" tau, bun sau rau. Dupa o perioada ai sa incepi sa deosebesti gandurile.

Calugarii cand se simt incercati, se retrag din lume, pentru a se intari in cele duhovnicesti
Pai la asta m-am referit si eu:as putea sa controlez situatia doar cu voia Domnului.Ca necuratul nu ma poate impinge la nimic deplasat....doar asa niste ganduri.....de care tot eu sunt vinovata,eu le-am alimentat.Stiti ceva.....eu nu acord prea mare credit necuratului,nu cred in puterea lui.

Ziceti de calugarii trasi in jos....mie imi pare rau.....si e urat cum sunt prezentati.Ar trebui rezolvate aceste probleme intre ei,fara publicitate,fara sa stie omul de rand.Pentru ca pot zdruncina increderea oamenilor.Vor zice oamenii:''daca asta face asa,eu de ce n-as face?!''
Eu am niste vederi foarte largi,si o mare putere de intelegere...nu condamn pe nimeni!
Reply With Quote