View Single Post
  #173  
Vechi 03.07.2011, 23:35:19
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.prahova Vezi mesajul
Eu nu am facut decat sa respect subiectul topicului.Si nu,nu ii descurajez ci incerc sa le spun cum ar putea sa-si rezolve problemele,acuma cat sunt inca tineri.Dvs nu va dati seama ca trebuie sa-si intemeieze si ei o familie,sa aiba copii,sa fie si ei fericiti? Credeti ca singuratatea le va face bine?
Daca pe moment se simt ok,ce or sa se faca atunci cand vor avea 35 de ani si tot singuri se vor afla?
Cu cat inaintezi in varsta,cu atat e mai greu sa-ti gasesti perechea.In plus,e demonstrat stiintific ca e bine sa dai nastere la copii,atunci cand esti tanar si sanatos.
Cristi, sper sa nu ma pripesc, dar parca observ o umbra de pesimism in postarile tale, ai un pic ma multa credinta, orice este posibil la "Cel ce a facut Cerul si pamantul"... credinta muta muntii, .... poti sa-i zici muntelui astuia muta-te mai incolo si el incepe sa se mute... asta e credinta...

crede... pur si simplu crede ca Dumnezeu iti poate oferi orice, orice iti doresti (care sa fie si spre mantuire), pentru ca El este Ziditorul... dar Dumnezeu ne mai incearca si rabdarea si credinta inainte sa ne dea ceva....
"vreti fara jertfa, vreti fara suferinta?"...

despre ce singuratate vorbesti? profesorul de religie ne spunea ca omul se simte singur pentru ca a uitat de Dumnezeu, de comuniunea cu El... "cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celealte vi se vor adauga voua"... ce tine de noi sa facem noi, insa nu le vom avea pe toate fara Dumnezeu, sau le vom avea dar nu vom fi fericiti, adica nu ai sa fii singur de capul tau, ai sa fii singur in doi, pentru ca scopul tau cand te-ai insurat a fost doar alungarea singuratatii si ca tre sa intri in randul lumii, nu mantuirea, sau dragostea si jertfa pentru sot/sotie... o sa apara neintelegeri, nepotriviri si pac divort si iar te trezesti singur, de ce, pentru ca lipseste Dumnezeu si dragostea jertfelnica intre cei doi.... am vorbit cam mult... Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote