View Single Post
  #46  
Vechi 02.07.2011, 09:52:14
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu a mancat nimic trupeste, in schimb nu a lasat firea omeneasca pe care a asumat-o sa moara de foame - i-a dat alta mancare, duhovniceasca.

Asa se intampla si cu noi, ajungem sa postim mai mult si cum trebuie, pe masura ce Dumnezeu devine mai lucrator in noi. Fara El, postul ne duce la boala si suferinta.
Am inteles. Inseamna ca au dreptate protestantii si unii catolici sa il tina negru. Spun asta pentru ca la un moment dat a venit sa stea la mine, pentru cateva zile, o prietena catolica, si cum era in perioada postului, am avertizat-o ca la capitolul mancare stateam prost pentru ca tineam post. Cand a auzit de cate zile tineam postul, a inceput sa se preocupe pentru mine si am inteles ulterior de ce, pentru ca ea tine numai post negru si nu auzise niciodata sa se tina postul si altfel si ca atare isi imagina ca de zile in sir nu mai mancam nimic. Cand i-am dat sa manance niste mancare de post, mi-a zis ca asta nu-i deloc post pentru ca a mancat atat de bine. Si la fel mi-a zis o colega vegetariana, ca in cazul asta ea tine post non-stop de cand se stie. Asta m-a pus pe ganduri si acum, daca ziceti ca Domnul a tinut post negru 40 de zile, inseamna ca postul adevarat este intr-adevar cel negru.

Ceea ce am remarcat este faptul ca Domnul a tinut acest post cu un scop anume, la inceputul misiunii sale, in timp ce posturile randuite prin Lege nu le tinea si a explicat de ce.

Noi insa ne-am intors tot mai mult la formalismul Legii si graitor este si faptul ca posturile nu au fost randuite de la inceput asa cum sunt astazi. Uitati de exemplu din istoria postului Adormirii Maicii Domnului:

"Postul Adormirii Maicii Domnului este randuit de Biserica spre aducerea aminte de virtutile alese ale Sfintei Fecioare si de postul cu care ea insasi, dupa traditie, s-a pregatit pentru trecerea la cele vesnice.

Ca vechime, este cel mai nou dintre cele patru posturi de durata (Postul Nasterii Domnului, Postul Pastilor, Postul Sfintilor Apostoli si Postul Adormirii Maicii Domnului). Originea lui trebuie pusa prin sec. V, cand cultul Maicii Domnului s-a dezvoltat si cand sarbatoarea Adormirii ei a inceput sa primeasca o mai mare importanta.

La inceput insa, nici timpul din an, nici durata si nici felul postirii nu erau la fel peste tot . Astfel, in partile Antiohiei se postea o singura zi (6 august), la Constantinopol patru zile, iar la Ierusalim - opt zile. Legat de timpul postirii din an, putem afirma ca unii posteau in luna august, altii in septembrie, iar altii nu posteau deloc, socotind ca sarbatoarea Adormirii este zi de mare bucurie, deoarece Maica Domnului a trecut de la viata pamanteasca la cea cereasca. Data si durata postului au fost uniformizate in toata Ortodoxia abia in sec. XII, la sinodul local din Constantinopol, tinut la 1166 sub patriarhul ecumenic Luca Crysoverghi, care a hotarat ca postul sa inceapa la 1 august si sa dureze 14 sau 15 zile, pana la sarbatoarea Adormirii (15 august)."

http://www.crestinortodox.ro/post/po...lui-73767.html
Reply With Quote