Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #27  
Vechi 28.04.2010, 14:09:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Pacatele marturisite la o spovedanie la care nu ai fost impartasit, le amintesti la urmatoarea spovedanie?

Ultima data s-a intamplat sa ma pregatesc de spovedanie, venea si sotul meu ( bucurie mare) deci nu puteam sa mai dau inapoi , iar in dimineata in care urma sa ne ducem , observ ca eram intrata in perioada din luna a femeii . Femeia cand nu este curata nu are voie sa se atinga de cele sfinte cu atat mai putin sa se impartaseasca.Ca sa nu stric lucrarea la care m-am muncit, adica sa-l duc si pe sotul meu la spovedanie, mi-am spus: ma duc dar am sa-l previn pe duhovnic.
Mi-a zis sa ma duc in urmatoarea sambata cand va fi din nou el la biserica de serviciu , ( acolo slujesc mai multi preoti) sa ma impartasesc. Ei, va trebui sa ma spovedesc doar de pacatele care le-am facut de atunci incolo sau va trebui sa le reamintesc si pe acelea de ultima data?
Daca te-ai spovedit odata cu sotul,trebuie sa spui doar pacatele din ultima saptamana.
Dar nu inteleg un lucru: cum de te-ai spovedit,din moment ce ,atunci cand esti in perioada ,nu ai voie sa intri in Biserica?!
Reply With Quote