Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #28  
Vechi 28.04.2010, 14:32:18
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Raspuns ptr daniel777
Am intrebat un calugar care are experienta a 20 ani de calugarie + facultatea de teologie si a spus asa : poti sa intri in biserica dar sa nu te atingi de cele sfinte . A mai spus, sa stau mai in spate, in semn de respect la porunca data de Dumnezeu.

Subiectul acesta a mai facut valuri pe forum , toata lumea a venit cu tot felul de pareri printre care una din ele a fost" intreaba duhovnicul' Zis si facut. Duhovnicul meu este mai permisiv ca sa spun asa . Deci am intrtebat un calugar - un apropiat al familiei.

Apropos de subiectul preoti si duhovnici. mai vin cu o intrebare. Poate-mi raspunde chiar un Parinte de pe forum.

La biserica la care ma spovedesc slujesc 3 preoti . Mie cand imi vine sa ma duc la spovedanie, nu mai stau sa calculez cate saptamani au trecut si care preot e la rand sa slujeasca in saptamana aceea, asa ca ma duc la care se nimereste.
Acesta de care vorbesc este mai permisiv cum spuneam, in schimb e altul care-mi place tocmai ptr ca e mai just . Fiul lui, ( al celui just) care este tot preot acolo m-a prevenit odata sa postesc daca vreau sa ma duc la spovedanie la tatul lui, a mai zis "daca nu postiti , tata nu va impartaseste" Si chiar fiul care este mai tanar decat mine, mi-a dat canon !! Cel permisiv imi cunoaste situatia sociala si ultima data in timpul spovedaniei am avut si alte discutii pe langa subiect in timpul spovedaniei, care nu mi-au adus folos duhovnicesc.

Gresesc mult ca tot schimb duhovnicii?
Eu m-am gandit in felul urmator: trebuie sa ma duc la spovedit, deci ma duc stiu ce am de facut si in rest e treaba lui daca a fost prilej de sminteala ptr mine . Sa-l ierte Dumnezeu! imi spun in gand.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote