View Single Post
  #5  
Vechi 06.01.2015, 19:21:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Doamne ajută și la mulți ani tuturor!

Am aflat că în parohie sunt 93 de familii și 30 de persoane văduve. Prin urmare, 123 ar fi numărul celor care ar putea beneficia de aceste Biblii. Dar cred că-l voi ruga pe părinte să dăruiască întâi de toate celor care merg la biserică, și apoi altor doritori.

Avem până acum 1250 de lei și urmează să mai primim.
Am în vedere volumele 7 și 8 din Biblia cu ilustrații (Anania), pe care sper să o obțin la un preț bun, având în vedere că vom cumpăra multe (poate 100 x 2 vol.). Am văzut la 15 lei volumul. Sper să reușesc la 12, așa cum am cumpărat în decembrie, și atunci ar fi 2400 de lei.

L-am întrebat pe părinte despre ideea catehismelor și a îndreptarelor de spovedanie, întrucât cei mai mulți oameni nu cunosc necesitatea spovedaniei și nu știu cum să se raporteze la credință. A fost de părere că și acestea sunt foarte necesare.

Este adevărat că trebuie alese cu grijă, și de aceea vă cer părerea. Din fericire, sunt mai multe pe piață. M-am oprit asupra celor mai ieftine (costă între 1 și 2 lei), pentru a putea cumpăra pentru toți. Dar trebuie evaluat și conținutul, însă nu pot ști prea multe despre asta. M-am oprit la un catehism mic (95 de pagini) al Părintelui Irineu Mihălcescu, iar în privința îndreptarului pentru spovedanie, la acesta.

Dacă aveți sugestii mai bune, le primesc bucuros.
Reply With Quote