View Single Post
  #5  
Vechi 23.04.2016, 21:12:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Mizantropia, deznadejdea, mania, precum si pacate din genul lacomiei, asa cum e betia, nu au legatura cu virtutea castitatii. Sunt pacate de alte specii decat pacatele contra puritatii. Adica, poti fi la fel de cinic, depresiv, manios si betiv si daca curvesti, si daca nu curvesti.

Singura legatura posibila de tip cauza-efect intre una si cealalta, e aceea ca diavolii, fiind mai inteligenti decat noi, nu dau la nesfarsit cu capul in zid: vazand ca asaltul lor nu are sorti de izbanda pe un flanc, ataca pe altul. Daca vad ca omul tine mortis sa nu pacatuiasca cu trupul, doar-doar va pacatui cu spiritul.

Stiti, doar, care e secretul lui Fat-Frumos: sa taie toate cele sapte capete ale balaurului. Netinand cont de acest secret, numerosi sunt voinicii al caror schelet zace prin curtea bestiei: toti s-au grozavit cu taierea cate unui cap, neglijand pe celalalte.

In ceea ce priveste fata potrivita, nu va grabiti! 27 de ani nu e nici prea devreme, nici prea tarziu, ci exact vremea potrivita pentru cautare. Trebuie sa existe, fiindca ori pe unde merg cu mausul, dau peste topicuri si peste forumuri in care fete care cultiva fecioria, o apreciaza si o cauta la randul lor in partenerii lor, se plang cat de fustangii sunt barbatii. Poate ca nu ati cautat in locurile cu mai mare probabilitate de a gasi asemenea fete. Rabdare, intelepciune si rugaciuni la Domnul, iata cele trei lucruri care va vor ajuta sa o gasiti. Poate nu in timpul si nici in forma la care va asteptati, fiindca Dumnezeu, prin puterea Lui proniatoare, ne tese izvodul vietii in asa fel incat suntem mereu surprinsi si de fiecare data suspinam ca lucrarea lui nu am intrezarit-o mai devreme.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote