View Single Post
  #225  
Vechi 08.12.2020, 14:06:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius
abia acum mi-am dat seama ca Moroco a scris acest mesaj chiar daca a semnat cu Petru7 si imi este cat se poate de limpede ca doar Moroco poate avea atata incrancenare incat sa nu realizeze cum secontrazice singur in afirmatiile aceleiasi fraze.
Dovada este ca Moroco scriind un mesaj si-a multumit lui insusi ca Petru7 l-a citit si pe deasupra l-a si inteles:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ma mir ca citeste si mai si intelege cineva ce scriu (sper conform adevarului divin), iti dai si dumneata seama cum fac oamenii ...
Bine-nteles ca el singur s-a intelesfiindca si eu am citit, dar eu n-am inteles.
Oricum, limbajul tau habotnic este inconfundabil, Moroco.
Despre ce incrancenare vorbesti? Unde ma contrazic "singur"? In aceiasi fraza pe care nu o intelegi? Pai in dovada ta nu-i multumesc lui Petru7 ci ma mir ca cineva citeste ce scriu si ca incearca sa inteleaga. Limbajul meu e unul habotnic si in acelasi timp inconfundabil? Vad ca absurditati fara precedent afirmi despre mine. Cum ar putea fi cineva habotnic adica sa imite gresit credinta credincioasa ortodoxa si in acelasi timp sa fie inconfundabil, unic?Daca ce scriu eu nu prea intelegi poate macar incerci sa te lamuresti pe tine ce crezi, ce scrii ca sa nu spui lucruri traznite despre altii asa ca si copiii lui Virgil Iantu. (Nu te supara ca glumim de parca ne-am certa)
Citat:
În prealabil postat de Petru7
Sper să apară Moroco să mai dialoghez cu el că măcar am văzut că el înțelege textele aflate în discuție.
Vad ca v-a fost dor de mine, ca mi-ati preluat lungimea textelor si "intortocherea" dar nu ati priceput ce este reincarnarea si duhul rau asiatic despre care e subiectul.

Ca sa nu mai ziceti ca scriu mult sau habotnic va arat pe scurt intai problema voastra. Ma "contrazic" si-s "habotnic", scriu "mult", "inconfundabil" si ma mangaiati voi mereu cu alte denigrari gratuite de parca as minti sau n-as fi ortodox pentru faptul ca voi nu credeti in Cuvant ci in alte "ortodoxii" ale lumii gen reincarnare. Daca ati citi si ati crede m-ati intelege si pe mine perfect.

Va iert ca ma persiflati si ca ma socotiti si voi asa ca altii un personaj cu probleme (psihice), de evitat, de alungat.

In loc sa va framante pe voi problema mea ar trebui sa va framante o intrebare simpla? De ce Moroco Crede si in Cuvantul lui Dumnezeu si noi nu credem si in Cuvant ci si in reincarnare, in lume, in defazajul de 13 zile ca indreptare si alte lucruri care nu va fac cinste? O fi Moroco un nebun, un cazut, un amagit, un amagitor, un troll? Nu cumva este el un rau si toate relele cu care il etichetam doar pentru faptul ca noi nu putetm crede Adevarului si atunci el e vinovat ca nu e habotnic si indaratnic asa ca noi care chiar nu vrem sa primim pe Dumnezeu de la sfarsit de timp?

Dar hai sa va spun ceva la subiectul de fata sa nu ziceti ca sunt prozelit. Ce-mi pasa mie daca credeti si voi ca mine sau nu? Cine nu crede si nu vrea sa creada sa fie sanatos ca va avea mare nevoie. Nu-l silniceste si nu-l obliga nimeni asa ca n-ar trebui sa se sperie si sa se frustreze ca l-ar ameninta Dumnezeu sau un credicios. Dumnezeu nu ameninta si nu silniceste pe nimeni cand vorbeste de iad sau de ziua aceea mare in care mai usor le va fi si vor scapa mai usor cei din Sodoma sau Gomora care poate ca ar fi crezut mai mult si le-ar fi pasat mai mult de vesnicia sufletului decat unor fii ai lui Avraam ca cei din Betsaida, Capernaum sau Horazin care auzind Cuvantul au si vazut minunile Credintei. Ziua aceea vine pe neasteptate si nu scapa nimeni de ea. Nu exista pile si privilegii asa ca n-are rost sa te amagesti ca vei scapa.... cu reincarnarea.

Deci hai sa scriu ceva la firul deschis de Panthera Bag-Hera vorba Cartilor Junglei ca sa pricepem taina focului si nepasarea ursului Ba-Loo(p) facand prin padure doar strictul necesar.

Satana amageste omul credincios si omul se amgeste singur. Cum? Prin defrustrare, printr-un fel de mantuire-defrustrare la o frustrare pe care nu o ai, sau daca o ai nu o ai din cauzele si din nemulumirile si durerile sau problemele pe care ti le paseaza satana lingusindu-te sau desfrustrandu-te ca sa te defrustreze, sa te relaxeze, sa te maseze, sa te ~"ajute"~ , sa te "mantuie", sa te scape de ghinion, de stress, de raul care vine.

Prin masajele lui desfranate , prin defrustrari iti paseaza frustrarile lui intortocheate, frustrarile lui incurcate prin care Dumnezeu e vinovat pentru toate si tu primind sau cumparand si vanzand defrustrarile lui iti cumperi si vinzi defapt minciunile si frustrarile si nemultumirile ce le crede si le sustine satana amagindu-te si bagandu-ti-le in cap ca ele iti vin si le ai din pricina lui Dumnezeu, sau a sfintelor fete sau femei credincioase, sau din pricina aproapelui care nu te asculta pe tine. Acolo ajungi sa te minti vrand mereu ce n-ar trebui sa vrei, in multumire si nemultumire, in ce-ti place si ce nu-ti place, in suflet, in pofta, in dorinti, in adanc cerand mereu pile si privilegii, indreptatiri ipocrite, alint nedrept caci altfel esti pierdut si frustrat. Nu poti accepta ca esti la fel ca oricine, in aceleasi drepturi si libertati divine ca tot omul si ca nimic nu primesti de-a moca si nu poti sa accepti ca dreptatea asta este un bine si nu ceva frustrant. Asta ar trebui sa bucure iubirea adevarata din tine contrara iubirii de sine care te amageste impreuna cu minciunile satanei ca cica in vesnicie vei avea pile si parte de rai sau de reincarnari evolutive chiar in conditiile in care aici nu crezi, nu asculti si nu faci nimic bun nici pentru Dumnezeu nici pentru aproape, nici pentru Adevar, nici pentru iubirea neprihanita ci doar pentru desfatarea si desfranarea iubirii de sine care nu este iubire ci pierzare, idolizare, nedreptate si iad (ca sa nu zic o laba trista si o sugere de spurcaciuni pana la betia de sine spre focul strain al trufiei si arogantei cand devi un mandru "berou" al razbunarii pe Dumnezeu, un lovitor si defaimator, un sceptic negativist complexat si deprimat, un invartosat ce slujeste deznadejdii si pierzarii amagindu-se cu averea pagana in timp ce se roaga).

Frustrarea satanei vine de la inselaciunile si rautatile lui cu care pe el insusi se inseala si se frustreaza pierzandu-se si pierind si ar vrea sa ti le paseze tie sa ti se para ca are dreptate si ca si tu esti frustrat asa ca el de Dumnezeu sau de Cuvant.

Deci reincarnarea este o defrustrare-falsamantuire la ideea ca dupa caderea lui Adam nu mai poti sa traiesti vesnic in trup, ca murind ajungi in iad de unde nu mai iesi, ca avand ghinion trebuie sa aduci jertfe ca sa scapi de ghinion si de raul care vine, de o (falsa) frustrare, de o (falsa) nemultumire care defapt e nemultumirea si frustrarea satanei, a lumii si grijilor ei, nu a ta, asa ca acolo esti inselat, amagit, pacalit, viclenit si acolo te ia si te rupe si te uneste cu minciunile si frustrarile lui si tu ca sa te mantui vrei sa faci ce face satana si repeti ce repeta el ca sa te defrustrezi: ipocrismul, habotnicia, blestemul, hula, nemultumirile, revoltele, razbunarile, lovirile in ortodoxie, in Cuvant, in sfinti, in tine, in aproape, in Dumnezeu, in iubire, in sfintenie, in Adevar, in mai mici, in pacatosi etc.

Poate aveti rabdare ca sa cititi sa pricepeti ca nu eu va mint ci satanismul din om si din oameni si satana din vazduhuri care e ca Dumnezeu dar invers, e un duh rau, amagitor, care poate vorbi si face afirmatii si care poate fi crezut.

Asiaticii au crezut inselaciunea acestui duh rau si s-au defrustrat crezind in reincarnari ca o scapare din Adevarul neputintei si frustrarii ca odata cazut in necredinta, odata ce ai ajuns pacatos, vicios esti un sclav si ca daca ai cazut si ai murit si ai ajuns in iad nu te mai scoate nimeni si nu mai poti iesi de parca cratia sau Dumnezeu ar fi cauza suferintei si nu neascultarea satanistilor si a pacatosilor.

Nu amagindu-te cu reincarnarea e calea defrustrarii si mantuirii ci credinta ortodoxa, crestina, auzirea Cuvantului si luat aminte si Crezut fara amestecul credintelor lumii care te amagesc si in alte multe lucruri exact ca teoriile reincarnarii defrustrandu-te la ceva ce nu esti frustrat sau invartosindu-ti frustrarea ca sa confunzi cauzele si motivele si sa-ti defrustezi niste frustrari
care nu apar din cauzele si motivele false pe care ti le baga satana in cap. Neascultarea si pacatul si necredinta ta e cauza tuturor frustrarilor si nemultumirilor si slbiciunilor si neputintelor tale si nu Dumnezeu sau Cuvantul Lui. Nu Dumnezeu si trimisii lui te frustreaza aratandu-ti Adevarul ca sa te Mangaie si sa te Mantuie. Neprihanirea si gunoiul omului frustreaza omul si falsele mantuiri lumesti amagitoare ce vin de la duhurile rele satanice si nicidecum iubireaneprihanita sau credinta credincioasa in Dumnezeu pe calea unica Ortodoxa.

O viata traita in minciuna plina de false frustrari, de griji lumesti, de mantuiri satanicesti, de cai largi si pagane, o credinta amagitoare si pierzatoare de suflet in vesnicie, aia te frustreaza mai devreme sau mai tarziu. Dreapta Credinta si Cuvantul lui Dumnezeu nu frustreaza ci invie sufletul si-l poarta spre fericire.

Aia are sarpele, frustrarea lui blestemata care-i vine din inselaciunea si rautatea cu care se inseala pe sine insusi amgindu-se ca desfranand si primind laudele lumii se defrustreaza si crezand ca daca se uneste cu lumea si cu oamenii amagiti din ea este o dovada ca el are dreptate. Asa ceva nu-mi trebe si nu e de ravnit. Minciunile si frustrarile si nemultumirile satanei si ale lumii sau ale celor ce cred in reincarnari nu-mi trebuiesc ci daca le am trebuiesc lepadate grabnic. N-am nevoie de necredinta, de credinta in reincarnari de frica iadului si a chinurilor vesnice ci de Domnul Hristos si de Mantuitorul nostru al tuturor celor ce cred Adevarului ca sa-mi schimbe viata in bine si asa am incredere ca voi avea parte de inviere si de fericire vesnica.

Last edited by Moroco; 08.12.2020 at 16:13:13.
Reply With Quote