View Single Post
  #228  
Vechi 08.12.2020, 19:16:10
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Aoleu.... Da hai sa nu ne intoxicam cu idealizari confuze și interpretări radicale ale unei morale extremiste și ignorante ce vrea sa pară singulară, excluzând orice este inafara ei și atribuind lucrurilor pe care le exclude un caracter negativ.

Zici ca este un soi de bogomilism, sau un fel de extensie a tuturor extremelor radicale, scuzați tenta de pleonasm, dar chiar vreau sa accentuez dimensiunile acestor opinii sau abordări prin prisma modului de tratare și a mijloacelor utilizate.

Nu este sănătos, indicat și necesar să expunem, sa promovam sau să susținem asemenea puncte de vedere. Le tolerez,orice are dreptul la opinie.

Dar zona asta de îmbâcsire, de ignoranță, intoleranța etc, ucide efectiv spiritul, îl întunecă, îl bagă într-un întuneric cu tentă de ev mediu.

Să tratezi subiectele prin acest filtru murdar, limitat și ignorant înseamnă să refuzi orice altceva vine dinafară refugiului tău.

Însă cu toții avem dreptul, încă, să ne expunem credințele și punctele de vedere. Consider ca toate trebuie respectate, tolerate, discutate și bineînțeles judecate. Până la urmă multe drumuri, dar destinația... Rămâne de văzut...
Exact despre frusrarea asta pe care o manifești scria Moroco și văd că are dreptate din moment ce se manifestă la tine încât o pot da exemplu. E frustrarea lumii că nu ești așa ca ea. Frica și disperarea ei să nu cumva să fi sau să crezi altfel decât cum te-a învățat ea. Nu poate să suporte că există credincioșie, vrea să se creadă mântuită și veșnică așa cum a defrustrat-o pe ea satana ca să fie o desfrânată ce se crede sfântă. Nu vezi că nu eu ci că tu ești cel frustrat și că a ta e frustrarea și nu a mea din moment ce pui astfel de etichete lipsite de temei? Ce am bolduit din ce ai scris sunt frustrările și nemulțumirile pe care le ai tu față de tine aruncând pe mine. Mă pictezi pe mine ca un rău pentru că sunt contrar cu iubirea ta de frustrările tale primite de la lume pe care ai vrea să ți le defrustrezi mereu așa cum te-a păcălit lumea ca să poți să stai în liniștea din necredința ei.

Am scris ceva real, drept și dumneata vezi întuneric și inapoiere de ev. mediu. Lumina e Credinciosă în timp ce lumea e o desfrânată. Iubirea caută să nu cadă din Credință și din Adevăr și din Iubire și pentru asta rabdă și nu silnicește pe cineva sau pe desfrânata care o urăște pe ea pismuind-o. Nu iubirea este exclusivistă ci desfrânata are intoleranță și nediscriminare și pune toate adjectivele și etichetele așa cum spui dumneata încercând să le lipească pe alții pentru că ar vrea să fie liberă să desfrâneze mereu. Susține că Dumnezeu nu o lasă liberă. Dându-se victimă din pricina vinelor sale nu poate să suporte Adevărul și de aia aruncă tot veninul viclean și învelit în staniol asupra altora dându-se vrednică.

Iată că am bolduit și se vede clar că părerea ta este una neserioasă, ambiguă, exclusivistă și intolerantă căci sufletul tău nu acceptă adevărul și iubirea cu unica ei cale credincioasă, calea cea strâmtă, calea cea ortodoxă, amăgindu-se cu deschiderea spre acceptarea tuturor căilor și a tuturor desfrânărilor invocând o nevoie de lepădare de Calea și de voia lui Dumnezeu. Tu etichetezi fără să spui în clar ci ambiguu că ortodoxia și tradiția milenară e un rău, un întuneric de ev mediu, o rătăcire exact ca orice om lumesc ce se amăgește crezându-se mai bun dacă lovește în drepți și dă el ”iubire”, ”milă”, ”libertate” de opinie, ”toleranță” osândind defapt crunt și crud exact adevărata libertate, iubire și tolernață care mărturisește în tăcere o Credința Credincioasă primită ca dar de la Dumnezeu și a celor ce fac așa ca ea, păzesc și împlinesc aceiași poruncă și voire divină.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote