View Single Post
  #26  
Vechi 26.05.2008, 21:17:53
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Diana,

Bine ai venit printre noi! Suferinta ta poti sa o lasi de acum sa apese si pe umerii nostri, iar bucuria ta speram sa o imparti cu noi. Invierea lui Hristos poate sa aduca si invierea ta. El poate sa te transforme, numai tu sa vrei.

"Dar eu nu mai am rabdare, am indurat prea mult. Desi il iubesc, nu ma mai pot lasa calcata in picioare de un om care mi-a facut prea mult rau."

Cand iubesti, iubesti pana la capat. Dar daca iubirea ta e deplina, doresti mai mult decat orice ca cel iubit sa se mantuiasca, asa ca nu accepti compromisuri care sa va arunce pe amandoi in iad si sa va conduca la moarte pentru vesnicie.

"Mi-e f. greu,am slabit, plang, licenta nu o mai pot da acum, vreau sa plec departe si sa nu ma mai intorc,nu mai am incredere in nimeni,doar in Dumnezeu si in duhovnicul meu care are incredere in mine si ma sustine."

Solutia nu e fuga, ci confruntarea cu tine. Vezi ce esti, ce-ai fost, ce-ai ajung, ce-ai dori sa fii, si mai ales ce si-ar dori Hristos sa fii. Si cand o sa te cunosti astfel vei sti ce sa ceri si El o sa-ti dea. Pentru moment eu cred ca e nevoie de o cunoastere a adancului tau, de un avant spre schimbare prin pocainta, de intoarcere totala si de indreptare.

"Am facut sacrificii pt. fostul meu prieten. Am renuntat la ce imi placea sa fac,pt.ca era prea gelos sau nu ii convenea, am renuntat la o bursa de studii in strainatate si un posibil viitor acolo, alaturi de matusa si verii mei."

Sa nu-ti para niciodata rau de sacrificiile pe care le faci. Dar sa fie sacrificii facute in adevar, pentru o iubire curata, care sa-ti aduca liniste, bucurie, pace, nu intristare si regrete. Daca sacrificiile implica caderi in pacate atunci sunt pseudo-sacrificii care trebuie eradicate.

"Am crezut ca iubirea va invinge si am avut incredere in el."

Sa continui sa crezi ca iubirea invinge, dar sa vezi iubirea cea adevarata, agape, nu eros. La aceasta iubire nu se poate ajunge decat prin asceza, si nu orice forma de asceza, ci una dura. Citeste "Scara" Sfantului Ioan Scararul ca sa vezi ce inseamna sa iubesti si cred ca vei intelege multe. Iar increderea sa ti-o pui in EL, in Hristos, nu in oameni. Si o sa vina de la El pacea, bucuria, iertarea, pocainta, smerenia si intelegerea lucrurilor.

"De multe ori simt ca locul meu nu este aici intre rautate,minciuna."

Sa nu judecam locul sau pe ceilalti. Sa ne vedem pe noi ca pricina a raului, ca prin pacatele noastre intinam toata natura si toata omenirea. Sa incepem schimbarea cu noi, ce zici?! Si nu mai fi preocupata de imaginea pe care o dai celorlalti, ci preocupa-te de ce crede Dumnezeu despre tine.

Ti-am spus cateva ganduri care mi-au venit acum, dar nadajduiesc sa-ti dea Domnul gandurile cele bune, linistea deplina si bucuria vesnica.
Cu drag,
Elena
Reply With Quote