Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #106  
Vechi 08.07.2016, 22:36:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuciaCristina Vezi mesajul
Sunt nepoata de preot.Intotdeauna in casa am avut carti religioase. Nu intelegeam multe din ceea ce auzeam la biserica,din cartile ortodoxe,nu intelegeam de ce limbajul bisericesc este atat de dur si invechit. Am frecventat biserica din adolescenta desi nu intelegeam exact de ce o faceam la acel moment.Era doar pentru ca simteam si pentru ca asa invatasem prin traditie. Apoi am renuntat. Deoarece am inceput, ca orice tanar, sa pun la indoiala traditiile. Sa imi doresc sa inteleg si cu mintea de ce ar trebui sa ascult poruncile divine si ale preotilor. Si m-am indreptat pentru raspunsuri si lamuriri catre scrierile New Age ai ultimilor an.Gandirea mea moderna a fost satisfacuta.Primeam niste raspunsuri tehnice care imi justificau alegerile de viata si care ma indepartau de sufletul meu si de Dumnezeu.Dar nu mi-au clarificat:de ce sunt ortodoxa,de ce ar trebui sa merg la biserica, de ce ar trebui sa accept voia lui Dumnezeu,de ce sa imi cer iertare pentru pacate, de ce sa cred in Dumnezeu si in cuvintele preotilor? Pana am descoperit scrierile acestui om.Lazarev. Citindu-l, am inteles: ca iubesc si ma identific cu credinta ortodoxa, ca daca as alege acum,as alege doar aceasta credinta.Ca iubesc slujbele de la Biserica si inteleg de ce Sfintii Parinti ne indeamna,intr-un mod atat de dur, sa fim cat mai mult " dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" pentru binele nostru. Inteleg acum de ce in continuare limbajul crestin-ortodox pastreaza o nuanta arhaica, de ce trebuie sa tin posturi si sa ma spovedesc, de ce preotii ne indeamna la iubire,iertare si acceptare. Dar cel mai important efect al contactului cu scrierile acestui om ,Lazarev,(care nu indeamna nicaieri prin cuvintele lui sa il punem mai presus de Dumnezeu idolatrizand-ul) este ca am redescoperit frumusetea si intelepciunea scrierilor si vorbelor Sfintilor Parinti( astfel ca in prezent citesc si cartile ortodoxe) si ale preotilor de pe acest site ca ghid despre cum sa traim frumos in aceasta viata si sa ne reconectam cu Dumnezeu.
Hristos, asa cum este revelat in slujbele ortodoxe, are un gust minunat, o dulceata care cu greu poate fi aflata in alta parte.

Cine se impartaseste de El, in adancul inimii, nu mai pofteste la alte mancaruri care arata bine, dar nu au savoarea Lui.
__________________

Reply With Quote