Subiect: nelamurire
View Single Post
  #42  
Vechi 15.04.2011, 14:58:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Ar fi interesant de auzit si versiunea lui, din cate ne-ati spus ar avea un caracter foarte urat si e un om ipocrit si nu doar el ci si altii care il sustin in ceea ce face cunoscand cica situatia de acasa, cine stie care ar fi varianta lui, oricum dragoste cu de-a sila clar nu se poate.

Din pacate la capitolul divort BO este destul de laxa in canoane, sau poate mai bine zis chestiuni de genul asta nu trec pe la Episcop cum ar fi normal sau daca trec sunt f. interpretabile, spre deosebire de romano-catolici unde acest lucru n-ar fi fost in nici un caz permis atat timp cat sotia traieste.

Nu ca as fi 100% deacord cu atitudinea romano-catolicilor in acesta chestiune, e clar ca ambele atitudini duse la extreme sunt daunatoare in anumite cazuri.

Ce mai puteti face acum este sa stabiliti daca are si pretentii materiale in urma divortului, asta ar fi culmea nesimtirii si daca este cazul, n-ar fi rau sa aduceti toata situatia in instanta si sa insistanti pe ideea ca nu doriti divortul si care este de fapt motivul de divort al dumnealui.

Last edited by AlinB; 15.04.2011 at 15:10:01.
Reply With Quote