Subiect: vrajitoria!
View Single Post
  #2  
Vechi 04.12.2007, 15:16:02
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu cu mult timp in urma la mine la birou s-a abordat aceasta tema si una din colege a spus ceva de "legatoarea de la mort" nu prea am inteles eu despre ce e vorba, iar cu duhovnicul nu am reusit sa discut despre aceasta tema; Ce e cu chestia asta? Si de ce are asa de mare putere?
Stiu ca exista vrajitorie si ca in biserica ortodoxa exista rugaciuni pentru dezlegarea vrajilor adica a farmecelor;
Dar eu nu prea inteleg chestia asta cu farmecele si rostul lor!
Poate imi explica si mie cineva ce e cu chestiile astea pentru ca sincer ma depasesc!
Doamne ajuta!
Draga Casiana,

Crestinilor le este clar interzis sa aiba legatura in vreun fel cu vrajitoria, indiferent de natura ei (de mult ori se spune ca exista vrajitorie alba si neagra, DAR este interzisa legatura noastra cu orice fel de vrajitorie).
Iti dau trimitere spre Deuteronom 18:10-11 "Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător, nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții."
Sunt multe alte referinte, dar ti-am redat-o pe cea mai clara. Eu cred ca ceea ce noi ca si crestini trebuie sa stim despre vrajitorie, farmece este:
1. Sa stim ca nu avem voie sa apelam la vrajitori, pentru ca ne este clar interzis.
2. Sa fim constienti de faptul, ca de cel ce are credinta si a carui stanca in toate este Dumnezeu, nu va fi afectat de farmec sau vraja, pentru ca Dumnezeu il pazeste si acestea nu se pot prinde de el.
Nu stiu nici eu ce e "legatoarea de la mort", dar sincer nici nu vreau sa aflu... :dontgetit:

Iti doresc multa pace... si tine-te tare de Dumnezeu... vrajitorile nu au nici un fel de importanta pentru cel ce se increde in Dumnezeu.
Multe binecuvantari! :)
Reply With Quote