Subiect: Nebunie
View Single Post
  #27  
Vechi 25.08.2015, 18:45:44
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
stiucarul, daca el nu vrea sa ia calea bisericii, degeaba gasesti si 100 de preoti cu har; nu vei rezolva nimic. ar trebui sa il indrumati acum pe calea medicului, daca chiar tineti la el; pentru ca nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva, daca el nu vrea, iar medicul e tot ce i-a ramas pe moment.
Nu stiu ce sa zic despre medicii din Romania.Personal sunt foarte dezamagita. Daca trebuie sa ajung la doctor pentru o treaba mai serioasa, pur si simplu imi e teama.Am avut de-a face destul de des cu ei, in ultimii ani,prin intermediul familiei mele.Si am vazut din propria noastra experienta ca sunt medici care te pot imbolnavi mai tare sau chiar poti muri, din cauza neglijentei lor.Despre atmosfera din spitale, ce pot sa zic, dezastru.Am stat cateva zile la terapie intensiva cu cineva si nu am putut sa nu observ indiferenta ,nepasarea si chiar ironia cu care sunt tratati uneori oameni grav bolnavi, speriati de gandul mortii.Nu sunt toti asa, am intalnit si medici dedicati cu trup si suflet profesiei, si aceia sunt cei mai buni, recunoscuti si respectati ca atare.Insa s-ar putea sa fie cam putini.

Nu vreau sa ma gandesc la ce evolutie ar putea avea o persoana cu depresie, sau orice altceva, ajunsa pe mana unui astfel de medic nepasator.E important si el, mai ales tratamentul, dar sa nu se rezume doar la asta. Totul pleaca de la dezordinea afectiva.Cine poate ajuta mai bine aici, decat un bun duhovnic?

Pentru Stiucariul: am citit pe net despre parintele Ilarion Dan, de la Biserica "Izvorul Tamaduirii", Crucea, jud.Constanta.Am gasit un reportaj despre dansul, cred ca este un duhovnic bun.Cred ca ar fi bine ca prietenul tau, la orice duhovnic ar ajunge( cineva mai in varsta, cu experienta), sa isi deschida sufletul.Sa povesteasca toata suferinta si lupta lui si sa ceara ajutor, sa nu se rezume la o simpla spovedanie.Sa marturiseasca ca se simte sfarsit si obosit de tot, si ca are nevoie de ajutor.Eu asa as face.Sau as merge cateva zile la o manastire(o saptamana, poate doua).Si as vorbi cu duhovnicul de acolo, si i-as spune ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, ca sunt lipsita de vointa. Si cum sa incep sa fac ordine si de unde?Dar prietenul tau trebuie sa si vrea.Doamne ajuta!

Last edited by alex190; 25.08.2015 at 18:50:45.
Reply With Quote