View Single Post
  #25  
Vechi 09.04.2011, 17:26:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu va mai certati.
O "boala" ciudata bantuie pe forum..

Revenind la thread.. Eu nu sunt de acord intotdeauna cu postarile lui Traditie (dar desigur, poate ca avem un bagaj de cunostinte si experienta diferite si ca urmare nu ii inteleg deplin postarile)
Pot sa explic si de ce: mi se pare ca are o viziune oarecum mecanicista asupra lucrurilor duhovnicesti. Adica faci asta/renunti la aia si rezultatul este cu necesitate acesta. Dumnezeu iese cumva din ecuatie, ca si cum daca traiesti viata conform unor prescriptii originare (manualul de functionare fireasca a omului), efectul garantat va fi induhovnicirea..

Din experienta mea, eu vad ca nu sunt in stare sa fac nimic. Dar nimic nu e in puterea mea. In fiecare seara imi promit ca de maine voi face aia si ailalta, voi sta tare inaintea ispitelor, imi voi controla toate cuvintele si afectele... Iar a doua zi esuez jalnic in juma de ora de cand deschid ochii.
Eu cred ca mai degraba in tot ce facem trebuie sa cerem ajutor lui Dumnezeu. Doamne ajuta-ma acum, Doamne ajuta-ma din nou si tot asa clipa de clipa.. Ca altfel e vai! (Dar si asa tot vai este)

Tu prezinti lucrurile asa simplu, de parca ai fi in control total asupra persoanei si poti sa lepezi usor patimile, mandria, dorinta de a placea etc..
Eu mi-am propus un lucru simplu cu luni in urma (ca am zis ca apoi trec la alea "grele"): sa nu-mi pierd cumpatul in relatiile cu copiii mei. Este de vreo 4-5 luni pe agenda mea si nici un progres nu am facut, nu e zi in care sa nu ridic vocea la ei. Asta asa, ca un exemplu.
Reply With Quote