View Single Post
  #138  
Vechi 19.03.2013, 22:05:49
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
As dori sa va pun o intrebare ipotetica. Daca acum , prin absurd, i s-ar oferi occidentalului un salar de 300 euro lunar pe munca ce o presteaza , va asigur ca nici nu s-ar mai da jos din pat. Putem cataloga astfel ca si occidentalul este puturos ?
Unde lucrez eu trebuie sa ma ocup de contractele externe. Si m-am trezit ca a trebuit sa corespondez cu un spaniol care nu stia decat limba lui materna. Am mers la seful meu sa-l intreb daca nu cunoaste vreun roman care a lucrat in Spania, sa ne ajute cu tradusul. Mi-a spus ca avem un spaniol angajat in firma noastra. Poftim, am intrebat, un spaniol adevarat? Da un spaniol adevarat, pe care il cheama ca pe un spaniol, Miguel nu stiu cum, un nume lung de spaniol. Am crezut ca lucreaza pe vreun post tehnic si cum de nu stiu, ca doar tehnicii ii cunosc. L-am intrebat pe seful meu pe ce post lucreaza. Mi-a spus: muncitor necalificat. Poftim????????!!!!!!!!!!!!

Da, e adevarat, un spaniol casatorit cu o romanca, a venit in Romania si lucreaza in fabrica noastra pe post de muncitor necalificat. Si primeste mai putin de 300 euro pe luna. Cred ca pur si simplu colegului nostru nu-i este rusine sa munceasca, iar daca se roaga Tatal nostru si spune "faca-se voia Ta", chiar se lasa in voia Tatalui care are grija de toate. Sau daca nu se roaga Tatal nostru poate a fost invatat de acasa ca munca nu e rusinoasa daca e cinstita, oricare ar fi ea, chiar daca e platita cu sub 300 euro.
Reply With Quote