View Single Post
  #18  
Vechi 20.02.2013, 07:44:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iată, fraților creștini, negru pe alb.
Iată ce a ajuns astăzi preoțimea prin birourile Patriarhiei Române: "o categorie socio-profesională".
Acum v-ați lămurit? Mai are careva vreo dilemă?
Daca in sondaje am ajuns sa fim intrebati "in cine aveti mai mare incredere: 1. pompieri, 2. biserica 3. guvern ..." ce sa ne mai miram de reactii? Mi s-au parut tragico-comice titlurile mari din presa de genul: romanii au incredere 95% in pompieri si 65% in biserica. A scazut credibilitatea in biserica (ca si institutie), n-avem nevoie de un sondaj pentru a sti asta, insa riscul e ca actiunile clerului sa erodeze credinta. Baza increderii in Biserica rezida din credinta, oamenii cred in Biserica pentru ca cred in Dumnezeu. La noi circula o vorba veche „Să nu faci ce face popa, să faci ce spune popa“, deci indiferent de actiunile unor slujbasi, de interactiunea directa cu acestia, Biserica si-a pastrat credibilitatea, nu se modifica perceptia publicului asupra institutiei, acum zicala se schimba in " Să nu faci ce face popa, să faci ce iti zice uneori popa, ca alteori s-ar putea sa-ti spuna prostii", cu alte cuvinte, mai multa bataie de cap pentru noi si mai mult material pentru presa.

Last edited by ioanna; 20.02.2013 at 07:59:09.
Reply With Quote