View Single Post
  #1466  
Vechi 02.07.2016, 10:04:06
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si eu raman copilul parintilor mei pana la moarte si dincolo de ea. Dar asta nu inseamna neaparat ca ei (parintii mei) sunt responsabili pentru pacatele mele pe care eu le fac ca adult, atat timp cat ei mi-au dat o educatie buna si corecta (crestina)
Ce este evidentiat prin acest rationament reprezinta o responsabilitate cauzala nu o responsabilitate morala.

Dumnezeu reprezinta un factor cauzal in declansarea "Raului", prin crearea lui Lucifer.

Omul de stiinta care a descoperit energia nucleara are o responsabilitate cauzala pentru un eventual cataclism planetar.

Iadul este un cataclism perpetuu.


"Albert Einstein cel mai curtat si mediatizat om de stiinta din istorie a adus o contributie majora in descoperirea primei bombe atomice, prin celebra ecuatie a lui si prin scrisoarea trimisa presedintelui Roosevelt, scrisoare in care alaturi de Dr. Szilard, un fost coleg de facultate al lui Einstein, explica presedintelui despre uraniu si crearea unei noi si puternice arme. Din momentul in care s-a constientizat puterea celor doua bombe lansate in Japonia, Einstein a fost cuprins de o mare durere si un profund regret ca a semnat scrisoarea trimisa presedintelui. A trait aceasta durere pina la moarte stiind ce putere malefica a dezlantuit. Credeti ca oamenii de stiinta sint primii vinovati in aceste cazuri sau vina apartine dor oamenilor politici, ei fiind aceia care folosesc de stiinta in scopuri malefice? Credeti ca lumea ar fi fost alta daca Einstein nu ar fi trimis acea scrisoare lui Roosevelt?"
__________________


Last edited by florin.oltean75; 02.07.2016 at 11:31:42.
Reply With Quote