View Single Post
  #5  
Vechi 10.09.2008, 11:05:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mihailc
Bun gasit tuturor!
Participarea voastra la acest nou topic ma ajuta sa-mi fac o idee despre ethosul crestin de pretutindeni.Mai la obiect: - ce parohie frecventati (localitatea, judetul, eparhia), hramul, numarul si varsta slujitorilor (preoti sau diaconi), puncte slabe si tari ale comunitatii, traditii specifice (legate strict de cult), participarea credinciosilor, programul slujbelor in toate zilele saptamanii (in post sau in afara posturilor), cele mai frumoase/folositoare momente traite in bisericile pe care le frecventati, cateva date din istoricul bisericii, cateheza si tot ce credeti de cuvinta ca ar merita impartasit despre comunitatile din care faceti parte.
Va multumesc si astept cu interes mesajele!
Eu am invat ca zicala "la pomul laudat nu te duci cu sacul" se potriveste foarte bine pentru preotimea din zilele noastre.Adica eu,daca aud de vreun mare duhovnic,mare exorcist,mare si tare si iarasi mare,sigur nu ma duc acolo.De fapt,si Mantuitorul spune despre vremurile noastre,ca "daca va vor spune ca Mesia este acolo,sau dincolo,sa nu va duceti,ca este inselare"am citat aproximativ.Asa ca eu ma duc la o Biserica de lemn,cu un preot care in randul preotilor din orasul meu este tare batjocorit,si stii de ce.Este un om foarte pragmatic,adica in fara de proetioe are vreo 3 ferme de porci,creste animale,gaini chestii de-astea si este foarte bogat.In consecita,este urat de cei din breasla lui care nu fac nimic,dar se cred foarte duhovnicesti.Asa ca am decsi sa caut oameni ca el,care muncesc,care nu traiesc din pomelnice,din danii pentru Biserica si care dupa aceea se declara mari duhovnici.
Reply With Quote