View Single Post
  #15  
Vechi 05.11.2009, 12:16:49
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Impartasirea clinicilor(a bolnavilor la pat) este reglemantata de Biserica in sensul ca acel bolnav care este inconstient nu poate fi impartasit. Daca intrebati pe un preot de spital , va va spune acelasi lucru. Daca bolnavul se poate face inteles ,chiar printr-un gest, printr-o strangere a mainii sau printr-un clipit din ochi, preotul nu-i poate refuza Sfanta Impartasanie. Am intalnit insa cazuri in care bolnavul , chiar printr-un gest a refuzat Impartasania . Unora ca acestora , cu toate insistentele apartinatorilor , nu putem sa le administram Sfintele Taine pentru ca nu vor sa le primeasca.
In ceea ce priveste oprirea de la Sfanta Impartasanie pentru o anumita perioada de timp, data ca epitimie la Spovedanie, in ziua de azi nu-si mai are efectul de altadata, pentru ca si asa credinciosii se impartasesc rar , doar in posturi , sau altii chiar deloc, si nu mai doresc Sfanta Impartasanie precum crestinii din primele veacuri. Duhovnicul in aceste cazuri trebuie sa cantaresca atent ceea ce este de folos penitentului si sa nu-l opresca (prea mult) de la Impartasanie ca risca sa-l alunge definitiv de langa el.
Nu sunt de acord nici cu impartasirea saptamanala a laicilor (preotii slujitori trebuie sa sa impartaseasca) dupa cum am observat ca se procedeaza pe alocuri ,pentru ca se minimalizeaza importanta Impartasaniei si se ajunge ca sa se ia Impartasania ca pe Anafura de nu se mai deosebesc una de alta. Doar in unele manastiri si poate la Sfantul Munte Athos se impartasesc fratii saptamanal si numai dupa spovedanie.
Am auzit insa , ca in Grecia , n-au nici o treaba Spovedania cu Impartasania , credinciosii se impartasesc cand vor ei , iar de spovedit se spovedesc doar cand au ceva deosebit pe suflet. Cred ca este urmarea secularizarii care a patruns si la ei , mai ales ca au biserici mari ,frumoase si impodobite dar goale.
Va recomand cartea parintelui Ilarion Felea "Pocainta" aparuta intre cele doua razboaie dar reeditata in 2000 la Editura Scara. Sunt si cateva intrebari adresate unor duhovnici dinainte de razboi referitor la cum fac ei spovedania, unde o fac, cum dau ei epitimiile , daca tin seama de intrebarile din Molitfelnic, cum spovedesc copii peste 7 ani etc.
Reply With Quote