View Single Post
  #7  
Vechi 27.11.2012, 17:47:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
de ce nu e ortodoxa? nu inteleg?

si eu am citit aceasta mica "rugaciune" de multe ori si mi s-a parut atat de frumoasa, reflecta starea omului care fuge de iubire. De ce nu ar fi ortodoxa?
Din pricina catorva expresii si a tonului exaltat.
Hristos nu se exprima asa. Sfintii nu se exprima in acest ton indraznet, ofensiv, penetrant ("da-mi inima ta!", "lasa sa curga sangele Meu in sangele tau" etc. Ati auzit pe sfintii nostri sa relateze astfel de lucruri? Mai degraba formularile astea patetice tin de manele si patimase telenovele, nu sesizati? Hristos nu e latino, nu e infierbintat si in genere nu tine astfel de discursuri.)

Am cunoscut candva un tanar foarte credincios, din nu mai stiu ce confesiune, care m-a rugat sa il ajut referitor la o amintire sacaitoare. Aceasta amintire se referea la un incident pe care il traise intr-o zi cand, pe fondul credintei lui, asa cum era ea, "Hristos" s-a exprimat in auzul tanarului exact cum zice in textul rugaciunii, in cateva locuri. Abia acum cateva clipe, recitind rugaciunea, mi-am amintit de baiatul acela, pe care nu l-am mai intalnit de atunci, sa fie vreo 7-8 ani.
Acea voce pe care tanarul a considerat-o ca fiind a Domnului, i-a cerut in aceeasi forma inima, ceea ce pe mine m-a izbit adineauri... In fine, tanarul acela nu a voit sa-i dea inima si rezultatul a fost ca vocea i-a dat dovezi in plus: tanarul era ca in basme, adica se inalta cand intalnea un om inalt, se micsora cand intalnea un om scund, mainile ii erau ba cat lopata ba cat o nuca, dupa imprejurari...
Inutil sa adaug ca si-a petrecut vreo cateva luni in spitalul de psihiatrie, cu diagnosticul de psihoza cu delir mistic si tulburarea grava a functiilor imaginatiei si ale senzorialitatii.

Din pacate, desi patise ce patise, tanarul nu pricepuse nimic. Imi amintesc ca regreta mereu, tanguindu-se, ca nu i-a dat inima lui "Hristos" atunci cand i-o ceruse. Si credea ca Hristos l-a pedepsit pentru aceasta....

Fereasca Dumnezeu de asemenea rataciri.

Vedeti acum in ce sens am motive sa cred ca rugaciunea nu e ortodoxa.

In fine, noi crestinii ortodocsi obisnuim sa ne rugam noi la Hristos. Aici vad ca e taman invers: Hristos s-ar ruga la om... Him... Sa fie de ras, sa fie de plans, nu stiu ce sa spun...

Last edited by cezar_ioan; 27.11.2012 at 18:01:43.
Reply With Quote