View Single Post
  #13  
Vechi 03.12.2012, 01:05:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
As avea 2 intrebari.
Pe mine ma mai cheama prietenii/cunoscutii sa le rezolv probleme cu calculatoare.
De cele mai multe ori nu le cer bani sau le cer putin dar ei vor sa-mi dea asa ca tot sfarsesc a face cateva sute de lei pe luna. Bani care-mi folosesc mult pentru ca abia ma mai descurc in rest...
Prima intrebare:
Munca mea se considera a fi la "negru", deci ilegala? In consecinta este si necrestina? Daca da, ce sa fac - sa renunt la ea sau sa gasesc o modalitate de a fi legala (si daca da, cum)?
Nu este vorba de o munca la negru: nici nu sunteti angajatul nimanui (in aceasta privinta) nici nu o faceti la modul profesional (nu profesionist !), din cate inteleg. Daca eu as fi traducator de meserie, as face traduceri, as lua bani, dar nu as da nimic Cezarului, atunci ar fi o problema morala. Dar, daca as fi agricultor cu unele cunostinte avansate de engleza si un cunoscut m-ar ruga sa traduc ceva pentru lucrarea lui fiu-sau, recompensandu-mi cumva efortul nu este de loc acelasi lucru. Imprejurarea ca inca doi cunoscuti aud si imi cer lucruri asemanatoare nu modifica in mod substantial datele problemei.

Citat:
A doua intrebare:
De obicei ma cheama cand au ei timp liber si evident acest timp liber apara mai ales duminica si in zile de sarbatoare crestina. Incerc si eu sa-i refuz politicos ca sa nu se supere dar nu intotdeauna reusesc. Uneori ma duc totusi sa-i ajut in aceste zile iar banii ii refuz; daca totusi insista mult sa-i iau si vad ca s-ar supara tare daca n-as face-o, iau banii dar ii dau la saraci.
Exemplu: acu cateva saptamani m-a sunat un cunoscut duminica. L-am refuzat, s-a suparat nitel. Joi, cand era sarbatoare crestina, ma suna din nou. N-am mai avut inima sa-l refuz din nou, am mers la el si i-am rezolvat problemele. Am insistat sa nu-mi dea bani, el mi i-a bagat in buzunar.
Ce sa fac in asemenea cazuri? Stiu ca ar trebui sa fiu crestin ortodox in primul rand si sa respect aceste zile, dar e greu totusi in lumea asta...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
In zilele feriale munca servila trebuie evitata. Dar, daca am stabilit mai sus ca ceea ce faceti nu este ceva profesional, ci o "vioara a lui Ingres", atunci nu este munca servila. In analogia luata, daca as fi traducator si as face traduceri notariale in zi oprita, cand as putea foarte bine sa le fac in orice alta zi, ar fi un pacat. Dar, ca agricultor, pot sa merg la vecinul meu sa traduc lucrarea lui fiu-sau.

In concluzie, eu zic sa va cercetati pacatele acolo unde sunt, nu acolo unde nu sunt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.12.2012 at 01:08:15.
Reply With Quote