View Single Post
  #16  
Vechi 03.12.2012, 07:50:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns.
1. Nu stiam ca se poate face asta. Am totusi cateva nelamuriri:
a) ce anume imi trebuie pentru asta (acte)? De exemplu trebuie sa ai o diploma care sa ateste ca stii ceva in ceea ce faci? In cazul eu am ceva scoala dar nicio diploma in "service calculatoare". Oricum ce stiu eu le-am invatat din mers.
Se cere diploma ultimei școli absolvite. Nu cred că e o problemă dacă nu atestă calificarea specifică, însă trebuie văzut la ghișeu. Poți găsi toate informațiile pe saitul registrului comerțului. Odată ce ai toate actele pt. dosar, în București obținerea autorizației durează numai 24 de ore. Taxele de autorizare sunt sub 300 de lei. Mai multe informații găsești aici.

Împovărător este mai ales CAS-ul. Dacă ești și angajat, n-ai de plătit asigurarea de pensie și cea de sănătate. Dacă nu, oricum trebuie să ți le plătești singur, indiferent că ești PFA sau nu. Iar cuantumul lor este de minim 232 de lei lunar pentru pensie și cca 150 de lei trimestrial pt. sănătate (5,5% din venitul anual). Astea sunt cheltuieli deductibile (se scad din venitul asupra căruia se aplică impozitul)
Impozitul este 16% din venituri, dar vei avea posibilitatea să-ți deduci cheltuielile făcute în interesul activității (utilitățile de la sediul profesional, eventual și chiria, transport, telefon, CAS, CASS ș.a.). În felul ăsta, dacă veniturile sunt mici, pot ajunge la paritate cu cheltuielile sau, mai mult, pot fi depășite, și atunci declarația va fi de pierdere fiscală (deci impozit 0).

Contabilitatea ți-o ții singur, nu e greu; trebuie completat registrul de încasări și plăți, în baza căruia depui anual o declarație la Administrația Fiscală.

Citat:
3. Da, o fi asa, nu spun nu, dar totusi stiam ca nu se munceste in zilele de sarbatoare crestina? Sau gresesc...?
Este adevărat. Însă, cum spunea și AlinB, cel mai important e să mergi la Sfânta Liturghie. În legătură cu frământările sufletești, e bine să întrebi duhovnicul.

Dacă te gândești să faci din asta o profesie, constatând că nu e prea greu să găsești clienți și că ești performant, eu te încurajez să te autorizezi.

Last edited by N.Priceputu; 03.12.2012 at 08:49:18.
Reply With Quote