View Single Post
  #16  
Vechi 17.10.2014, 14:11:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din link eu nu inteleg punctul 2 si cumva este si acesta un raspuns la intrebarea mea de mai sus.
Daca un copil nu poate decide liber pana la varsta de 16 ani asupra credintei sale, ce se va intampla cu el?
Daca parintii nu-l lasa sa mearga la ora de religie, sau la biserica, atunci cum sa adopte o credinta?
Pana la 16 ani! Asta in cotextul in care exista atatea situatii unde limita de varsta este de 12 ani. Dupa 10 ani mi se pare ca are dreptul un copil sa spuna la tribunal daca vrea sa stea cu mama sau cu tata. Si n-are voie sa se duca la ora de religie pana la 16 ani fara voia parintilor. Nu mai vorbesc de facut copii si alte cele, de la varste mai fragede.

Pe de alta parte, daca ne uitam ce fac tinerii de 14 si 15 ani in lume fara a fi opriti de parinti sau alti adulti...poate ca e mai bine sa existe niste limitari.

Si mi-a placut punctul 1 din link. Trebuie avut grija la felul in care este predata religia.
Nu mi se pare normal ca un copil de atei, eu cunosc un caz, nu poate frecventa ora de religie ortodoxa pentru ca parintii lui atei nu il lasa, mi se pare ca in acest caz copilului ii sunt incalcate drepturile de catre parintii sai. Exact la asta se ajunge, cand se da prea multa libertatea minoritatilor, majoritatea ortodoxa este discriminata. Exact asta se intampla daca se scoate ora de religie, ortodocsii sunt discriminati.
Reply With Quote