View Single Post
  #63  
Vechi 05.01.2016, 22:18:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Scrii mult gresesti mult,scrrii putin gresesti putin.Ce inseamna Empatie dupa WIKIPEDIA:
Empatia - este capacitatea de a recunoaste si, într-o oarecare masura, de a împartasi sentimentele (cum ar fi tristetea sau fericirea) care sunt experimentate de catre o alta fiinta, chiar daca aceasta nu le exprima explicit. O persoana are nevoie de a avea un anumit grad de empatie înainte de a putea sa fie capabil sa simta compasiune.

Eu cred ca nu poti sa simti cu cineva ceva,sa fii empatic cu cineva si sa fii batjocoritor in public de exemplu,cum era aratat in filmuletul amintit de mine mai sus.A fi empatic trebuie sa simti cu adevarat ceva fata de persoana rrespectiva.Cu o persoana cu care empatizezi in mod real nu cred ca poti fi crud sau badaran.

Empatia si relatiile umane ajuta mult la intarirea spirituala a credinciosilor.Cei care nu mai aveau nevoie de Empatie si relatii umane respectiv pustnicii,erau 1 din mai mult de o mie, si inainte erau caliti in familii si comunitati.Fiind caliti si intariti se puteau dedica cu totul rugaciunii.
E o foame teribila de empatie in societatea actuala.Facebook in nici un caz nu poate sa o acopere, dimpotriva, este inceputul a ceea ce spunea un parrinte: "Atunci cand nu va mai fi poteca intre casa si casa, atunci va veni sfarsitul!"
Cum spunea un predicator protestant referindu-se la Facebook: "Aici se vehiculeaza barfe cum nu s-au vehiculat de cand e lumea!"Exemplu:Era astazi la TV nevasta lui Borcea necajita ca vrea sa isi salveze casnicia asa cum e ea(casnicia), el fiind in inchisoare,dar vrea sa o pastreze ca au doi copii. Nu stiu ce femeie a pus pe Facebook ca o sa aiba copil cu Cristi Borcea .Si barfele,rautatile astazi se duc "ca vantul".Parca altfel te doare un lucru care stii ca il stie un grup restrans de oameni si nu tot Net-ul?NU???
Cum poti unui om care are nevoie de a discuta cu cineva ca are probleme sa ii spui doar de rugaciune,cand el vrea dupa rrugaciune sa comunice cu cineva real,sa ii vada ochii ,sa ii simta prezenta.

NU e adevarat! cu Dumnezeu poti sa ai empatie !Dar nu cand vrei tu!!! Eram pe vremea cand credinta mea era pura ,eram la inceput, nu stiam alta rugaciune in afara de Tatal nostru .Aveam niste probleme mari . Ma rugam cu lacrrimi fiebinti si cu infinita durere.Si l-am simtit de cateva ori(putine, mai putin decat degetele de la o mana) ca fiind langa mine,cand durerea era mai mare, pot spune ca era langa mine.M-a ajutat mult atunci prin acea prezenta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote