View Single Post
  #106  
Vechi 14.10.2012, 15:48:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

S-a discutat de arhitectura lacaselor de cult ortodoxe aparute in ultimii ani, dandu-se si exemple, insa mai putin sau chiar deloc despre arhitectura lacaselor heterodoxe. Poza aceasta nu o postez pentru ca o consider o realizare arhitecturala de exceptie, pentru ca nu e, ci pentru ca e prima data cand eu vad o expresie arhitecturala a unei biserici baptiste care incearca sa transmita un mesaj. Silueta- nava orizontala cu turn clopotnita e clasica: axa orizontala + axa verticala (slujirea indreptata spre cer), un element de articulare a spatiului si totodata un reper vizibil ce transmite in mod explicit si lizibil: ”da,suntem crestini si ne asumam asta”, fara teama de a fi catalogati drept “ idolatrii” (cum cred multi np despre noi datorita locului pe care-l ocupa crucea in cultul divin public si particular al bisericii) pentru ca ar fi dat prea mare importanta “crucii”.

poza: biserica baptista Betel, Cluj-Napoca




Intotdeauna a existat o legatura intre modul de a construi o biserica si gandirea si modul de viata al oamenilor, pentru ca credinta nu e o realitate conceptuala, lipsita de forme vizibile si culturale. Asa cum Scriptura se diferentiaza de orice alta carte scrisa, in aceeasi masura se diferentiaza si arhitectura religioasa de orice alt program de arhitectura sau se diferentiaza imnografia, cantarile bisericesti de orice alt gen muzical. Spre deosebire de lacasele de cult ortodoxe, catolice si protestante (luterane), lacasele baptiste si cele evanghelice in general, ce au aparut in Romania post-comunista, nu au o identitate arhitecturala proprie , nu sunt expresii ale unei anumite spiritualitati, ci constructii utilitariste, o consecinta a trairii intr-o forma puternic secularizata sau alterata de crestinism. Lipsa identitatii se poate de altfel observa si la nivel de cantare bisericeasca, nu doar la nivel de lacas de cult. Bisericile evanghelice nu sunt “spatii sacre” in sine, nu-s case ale Domnului, dar nici nu-ti sugereaza ca ar fi spatii sacralizate prin forta spirituala a comunitatii, expresia arhitecturala nu exprima nimic, nu trimite la “casa de rugaciune”, deci un spatiu cu caracter public dar totodata si cu caracter privat, locul intimitatii persoanei cu Dumnezeu, ci mai degraba spui ca sunt cluburi culturale, sala de sport, casa a sindicatelor sau orice altceva, de cele mai multe ori de slaba calitate arhitecturala.

poza: biserici baptiste


Mai sunt si exceptii, cand compozitia arhitecturala e reusita, insa tot nu trimite spre un loc de inchinare si rugaciune, nu citesti rapid functiunea in forma.

Pentru ca pentru prima data am vazut la bisericile baptiste actuale o incercare de “ intrupare” in forma a mesajului ecclesiologic am spus ca merita sa pun o poza si cu un lacas de al lor. Pacat ca au stricat eclerajul initial de pe fatada cu zidarie, ca sa nu mai spun ca au pus o usa termopanata oribila la intrare, dar nu mai pun poze, ca nu asta era ideea :)

Last edited by ioanna; 14.10.2012 at 17:03:30.
Reply With Quote